Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Občania EÚ podporujú kroky na podporu Ukrajiny

Najnižšia podpora je v Bulharsku, Grécku a na Slovensku.

Občania EÚ podporujú kroky na podporu Ukrajiny
Ilustračná snímka ukrajinskej vlajky. Foto: Unsplash

Najnovší prieskum Eurobarometra, o ktorom v stredu (14. 12.) informoval Európsky parlament (EP). Upozornil, že občania EÚ si aj naďalej myslia, že demokracia je najdôležitejšou hodnotou, ktorú by mal europarlament chrániť. Naznačil tiež, že podpora Ukrajiny zo strany občanov EÚ je stabilná.

Zo záverov uvedeného jesenného prieskumu Eurobarometra 2022 vyplýva, že občania EÚ považujú za najdôležitejšie hodnoty demokraciu, ľudské práva a slobodu slova. Zároveň vyzývajú Európsky parlament, aby tieto hodnoty chránil.

Prieskum naznačil, že 74 percent občanov EÚ schvaľuje kroky Únie na podporu Ukrajiny po ruskej invázii, nesúhlasí s nimi 23 percent opýtaných.

Najnižšia podpora je na Slovensku

Najnižšia podpora je v Bulharsku a Grécku (48 percenta) a na Slovensku (49 percenta). Najvyššia vo Švédsku, Fínsku, v Holandsku a Dánsku (od 97 do 92 percenta).

Podpora sankcií proti ruskej vláde alebo finančná, vojenská či humanitárna podpora Ukrajiny zostáva aj po desiatich mesiacoch od začiatku vojny v rámci EÚ vysoká, na úrovni 73 percent. Na Slovensku je to iba 47 percent, horšie výsledky má už len Grécko (46 percent).

Prieskum potvrdil, že Európania podporujú nielen Ukrajinu, ale aj hodnoty, na ktorých stojí EÚ. Na otázku, ktoré hodnoty by mal europarlament brániť, najviac opýtaných (36 percent) uviedlo demokraciu.

Nasledovala ochrana ľudských práv v EÚ a vo svete (29 percent) a sloboda slova a myslenia (28 percent). Slováci (29 percent) za najväčšiu prioritu považujú sloboda slova a myslenia.

Európania si želajú ochranu a obranu týchto základných hodnôt ako v Únii, tak aj za jej hranicami.

Prospech z členstva v Únii

Celkom až 72 percent Európanov (70 percent Slovákov) je toho názoru, že ich krajina z členstva v Únii profituje. Hlavným dôvodom pre tento názor je podľa opýtaných najčastejšie prínos Únie k zachovaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti (36 percent). To odzrkadľuje vplyv vojny Ruska na Ukrajine.

Okrem toho respondenti poukázali aj na prospešnosť spolupráce medzi krajinami EÚ (35 percent) a na prínos Európskej únie k hospodárskemu rastu svojej krajiny (30 percent).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet