Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Holandský kráľ nariadil vyšetrovanie koloniálnej minulosti kráľovskej rodiny

Bude trvať tri roky.

Holandský kráľ nariadil vyšetrovanie koloniálnej minulosti kráľovskej rodiny
Na snímke holandský kráľ Viliam Alexander. Foto: TASR/AP

Holandský kráľ Viliam Alexander nariadil nezávislé vyšetrovanie úlohy holandskej kráľovskej rodiny v koloniálnom období. V utorok (6. 12.) to oznámila holandská kráľovská informačná služba RVD. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Vyšetrovanie, ktoré má trvať tri roky, budú viesť traja holandskí historici a odborník na ľudské práva. Skúmať budú časové obdobie od konca 16. storočia až po „postkoloniálnu“ súčasnosť, uviedla RVD bez poskytnutia ďalších detailov.

„Hlbokú znalosť minulosti potrebujeme na pochopenie historických faktov a vývoja a zároveň na to, aby sme čo najjasnejšie a najúprimnejšie videli ich vplyv na ľudí a komunity,“ povedal kráľ Viliam Alexander.

Podľa jeho slov je dôležité, aby sa tieto poznatky sprístupnili aj v súvislosti s úlohou oranžsko-nassavskej dynastie v koloniálnej histórii.

Holandská verejnoprávna televízia NOS uviedla, že existuje možnosť, že holandská kráľovská rodina v minulosti vlastnila otrokov. Tiež sa mala zapájať do obchodu s otrokmi.

Vláda sa má 19. decembra ospravedlniť za úlohu svojich predchodcov v súvislosti s otroctvom počas koloniálneho obdobia. Očakáva sa, že vláda pri tejto príležitosti vyčlení približne 200 miliónov eur na fond podporujúci povedomie o úlohe koloniálnej veľmoci v otroctve. Tiež 27 miliónov eur na otvorenie múzea otroctva.

Holandská centrálna banka sa tento rok už ospravedlnila za svoju úlohu v obchodovaní s otrokmi a uviedla, že bude financovať projekty na zvýšenie povedomia o otroctve.

Krajina zohrávala kľúčovú úlohu v obchodovaní s otrokmi od 17. storočia až do druhej polovice 19. storočia, kedy zakázalo otroctvo, vysvetľuje Reuters. V súvislosti s budúcoročným 150. výročím tohto zákazu požadujú niektoré krajiny reparácie pre potomkov zotročených ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet