Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Indonézsky parlament schválil novelu zakazujúcu pohlavný styk mimo manželstva

Je teda možné takýto čin potrestať aj odňatím slobody.

Indonézsky parlament schválil novelu zakazujúcu pohlavný styk mimo manželstva

Indonézsky parlament schválil v utorok (6. 12.) novelu trestného zákona zakazujúcu mimomanželský pohlavný styk. Nová úprava platí Indonézanov aj zahraničných návštevníkov krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

V rámci schválených zmien bolo upravených niekoľko článkov trestného zákona. Po novom sa tak v Indonézii môže potrestať mimomanželský pohlavný styk až jedným rokom odňatia slobody. Nemanželské spolužitie zase šiestimi mesiacmi väzenia, píše AP.

Schválenie tejto novely pritom mnohí jej kritici vnímajú ako regres. „Vraciame sa späť… represívne zákony by sa mali rušiť, no tento návrh zákona dokazuje, že tvrdenia zahraničných odborníkov o úpadku našej demokracie sú pravda,“ uviedol prezident indonézskej pobočky ľudskoprávnej organizácie Amnesty International Usman Hamid.

Indonézski poslanci napokon do novely trestného zákonníka nezaradili článok, ktorý by postavil mimo zákon aj pohlavný styk medzi osobami rovnakého pohlavia, čo privítali aktivisti z LGBT+ menšiny.

Schválené znenie novely však zakazuje propagovanie antikoncepcie a rúhanie. Opätovne zavádza zákaz urážania indonézskeho prezidenta a ďalších štátnych inštitúcií, predstaviteľov a štátnej ideológie.

Interrupcie zostanú aj v novelizovanom trestnom zákonníku nelegálne, avšak do nového znenia boli pridané výnimky pre ženy v ohrození života a obete znásilnenia. V novom zákonníku zostal zachovaný trest smrti, ktorého zrušenie požadovali ochrancovia ľudských práv.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet