Na hlavný obsah

ISW: Putinove ciele sú stále imperialistické a maximalistické

Vytvoril paralely medzi sebou a ruským cárom Petrom I.

ISW: Putinove ciele sú stále imperialistické a maximalistické
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) sa domnieva, že ciele ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine sú „stále jasne imperialistické a maximalistické“. ISW dospel k tomuto záveru na základe analýzy prejavu, ktorý Putin predniesol na stredajšom (7. 12.) zasadnutí rady pre ľudské práva pôsobiacej pri jeho prezidentskej kancelárii.

Podľa britskej stanice BBC v ňom Putin uviedol, že „špeciálna vojenská operácia“ – ako Kremeľ nazýva svoju vojnu proti Ukrajine – je „dlhý proces“. Jeho výsledkom by malo byť získanie nových území.

„Putin vytvoril paralely medzi sebou a ruským cárom Petrom I., pričom poznamenal, že Rusko teraz ovláda Azovské more, za ktoré bojoval aj Peter Veľký,“ tvrdia americkí experti.

„Zmienka o ruskej imperiálnej histórii otvorene stavia súčasné Putinove ciele na Ukrajine ako jasne imperialistické a stále maximalistické,“ uviedol ISW.

Drony Šáhid

Americkí analytici upozorňujú aj na to, že ruská armáda v stredu na Ukrajine opäť použila drony Šáhid iránskej výroby. Ich útokom boli vystavené viaceré mestá a regióny vrátane Dnipra, Kyjevskej oblasti, Poltavy, Žitomyru a Záporožia.

Ruské jednotky tieto bezpilotné lietadlá pravdepodobne upravili na použitie v chladnejších poveternostných podmienkach. S pravdepodobnosťou ich v nadchádzajúcich týždňoch chcú čoraz viac využívať na útoky na kritickú ukrajinskú infraštruktúru. Upozorňujú v tejto súvislosti odborníci z ISW.

Ukrajinská armáda už dávnejšie predpokladala, že Rusko muselo pozastaviť používanie dronov vyrobených v Iráne, a to pre ich nevhodnosť pri použití v chladnom počasí. Teraz sa zrejme ruskej armáde podarilo tento problém vyriešiť, konštatuje ISW.

„ISW už v minulosti informoval, že ruská armáda sa čoraz viac spolieha na systémy vyrobené v Iráne kvôli vyčerpaniu ruského arzenálu presne navádzaných zbraní,“ napísal inštitút.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet