Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Krajská prokuratúra preveruje Mikulca a Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou

Koná na podnet generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Krajská prokuratúra preveruje Mikulca a Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou
Prezident Policajného zboru Štefan Hamran a minister vnútra Roman Mikulec. Foto: TASR/Koláž RTVS

Krajská prokuratúra v Trenčíne preveruje ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Štefana Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou. Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Potvrdil to hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

„Vzhľadom na skutočnosť, že predmetná vec je v štádiu prípravného konania, ktoré je neverejné, nebudeme sa k nej ani k interným postupom v súčasnosti vyjadrovať,“ doplnil.

Ministerstvo vnútra (MV) SR sa proti iniciatíve dôrazne ohradzuje. „Obávame sa, že snahou v tejto iniciatíve je prekrytie iných vážnych tém. Takýto druh komunikácie je príslušným skôr pre politickú opozíciu,“ uviedla hovorkyňa MV Zuzana Eliášová. Doplnila, že rezort vnútra bude v tejto veci príslušným orgánom plne súčinný.

Kroky, ktoré ministerstvo vykonalo, boli podľa nej v súlade ako s medzinárodným právom, tak aj v záujme Slovenska. „Kontroly na hraničných priechodoch s Maďarskom by v pomere efektivity, nákladov a personálneho vyťaženia neboli v boji proti nelegálnej migrácii efektívne,“ poznamenala hovorkyňa.

Poukázala, že Mikulec od svojho nástupu komunikoval na európskej úrovni potrebu dlhodobého riešenia nelegálnej migrácie. A to ako v krajinách pôvodu, tak aj v krajinách, ktoré ležia na hlavných migračných trasách.

„Od začiatku tohto roka MV reagovalo na vývoj nelegálnej migrácie, a to napriek tomu, že Úrad hraničnej a cudzineckej polície, ako aj iné zložky MV SR sa zaoberali zabezpečovaním prác v súvislosti s príchodom osôb z vojnou postihnutej Ukrajiny,“ skonštatovala Eliášová.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dal ešte v novembri preveriť, či pri plnení úloh v súvislosti so zabezpečovaním kontroly hraníc a ochranou krajiny pred nelegálnou migráciou nedošlo k trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo marenia úlohy verejným činiteľom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko