Na hlavný obsah

Krematóriá v Číne sú preťažené

Počet prípadov covidu rastie.

Krematóriá v Číne sú preťažené
Na ilustračnej snímke vlajka Číny. Foto: Unsplash

Krematóriá v celej Číne sa usilujú vysporiadať s pribúdaním tiel v súvislosti s ďalšou vlnou koronavírusovej infekcie. Tamojšie úrady priznávajú, že šíriacu sa nákazu a s ňou spojené prípady covidu už nemožno dosledovať, informovala o tom agentúra AFP.

Nemocnice v Číne zápasia s problémami a regály v tamojších lekárňach zostali prázdne po náhlom rozhodnutí vlády. Tá po takmer troch rokoch lockdownov, karantén a hromadného testovania minulý mesiac protipandemické obmedzenia v krajine uvoľnila.

V 30-miliónovm meste Čchung-čching úrady tento týždeň vyzvali obyvateľov s „miernymi“ príznakmi ochorenia COVID-19, aby šli do práce, a krematórium už nemá priestory na uskladňovanie tiel.

„Počet tiel z posledných dní je mnohonásobne vyšší než predtým,“ uviedol zamestnanec krematória, ktorý si neželal byť menovaný. „Nie sme si istí, či je to spojené s covidom, musíte sa opýtať vedúcich predstaviteľov,“ dodal.

V juhočínskej metropole Kuang-čou jedno z jeho krematórií pre AFP potvrdilo, že denne spaľuje viac než 30 tiel. Ďalšie uviedlo, že je „mimoriadne vyťažené“. „V celom Kuang-čou je to tak. Neustále nám volajú,“ uviedol jeden zo zamestnancov krematória s tým, že „ťažko povedať“, či nárast počtu tiel súvisí s covidom.

Ukončenie povinného hromadného testovania obyvateľstva na koronavírus sťažilo sledovanie počtu nových prípadov nákazy. Úrady minulý týždeň priznali, že v súčasnosti nemožno spočítať celkový počet pacientov s covidom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet