Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo prvú fázu nového rozdelenia nemocníc

Ide o základnú kostru novej siete nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo prvú fázu nového rozdelenia nemocníc
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo v piatok (30. 12.) základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

„V súčasnosti sú podmienene vyhodnotené len povinné medicínske programy od druhej úrovne nemocníc. Inými slovami, ak konkrétne oddelenie v nemocnici nie je zaradené pod povinný medicínsky program, prvá fáza kategorizácie sa tohto oddelenia netýka,“ vysvetlil dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Podotkol, že prvá fáza sa rovnako netýka špecializovaných zariadení. Nemocnicou piatej úrovne sa stala Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) spolu s partnerskými nemocnicami.

„Okrem komplexnej starostlivosti z ostatných úrovní sa zameria aj na výkony vysokošpecializovanej starostlivosti s veľmi zriedkavými výskytom. Ilustračným príkladom je transplantácia srdca,“ priblížil rezort.

Nemocnicami štvrtej úrovne sa stanú Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. „Zároveň, bude úlohy štvrtej úrovne plniť aj UNB,“ doplnil rezort.

Okrem komplexnej starostlivosti nižších úrovní nemocnice poskytnú aj špecializovanú starostlivosť s nízkou početnosťou, napríklad vysoko komplexné výkony v neurochirurgii či kardiochirurgii.

Tretia kategória

Do tretej úrovne podmienene zaradili Univerzitnú nemocnicu Martin, Fakultné nemocnice Trnava, Nitra, Trenčín, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina a Fakultnú nemocnicu s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.

Sieť nemocníc tretej úrovne dopĺňajú aj tri nemocnice vyšších úrovní. „Pacienti v nich nájdu komplexnú akútnu a plánovanú starostlivosť, od starostlivosti o akútne ťažké úrazy cez onkochirurgické zákroky až po intervenčnú liečbu,“ ozrejmilo MZ.

Nosnú časť zdravotnej starostlivosti, viac ako 75 percent všetkých hospitalizácií, poskytnú nemocnice prvej a druhej úrovne, ktorých je viac ako 50. V nemocniciach druhej úrovne podajú štandardná starostlivosť v pôrodníctve, výmeny kĺbov či základné chirurgické zákroky.

 Ministerstvo zohľadňovalo pri zaraďovaní nemocníc do jednotlivých úrovní päticu podmienok, a to počet potenciálnych pacientov v rámci spádovej oblasti nemocnice, časovú dostupnosť zariadenia, plnenie minimálnych počtov úkonov, špeciálne personálne zabezpečenie a existenciu povinných programov.

Výsledky druhej fázy kategorizácie nemocníc ministerstvo zverejní v prvom štvrťroku 2023. Od roku 2024 kategorizáciu prevezme komisia pre tvorbu siete, ktorú majú tvoriť zo zástupcovia všetkých relevantných subjektov.

Zoznam kategorizovaných nemocníc by onlineeditori on Scribd

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko