Už v nedeľu (1. 1. 2023) vystrieda na predsedníckej stoličke Európskej únie (EÚ) Českú republiku Švédsko. Väčšina expertov i médií hodnotí pôsobenie Prahy na čele bruselského klubu pozitívne.
Viac pozornosti však teraz priťahuje Štokholm. Únii bude totiž šéfovať s vládou, ktorú podporujú extrémisti. Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Anna Síposová.
Nie vládnuť, ale zbližovať. Taká je úloha predsedníckeho štátu. Podľa Radovana Geista z Euractivu sa jej Praha zhostila dobre, vidí niekoľko pozitív.
„Prvým je zachovanie európskej jednoty v otázke ruského útoku na Ukrajinu. Napriek tomu, že Maďarsko kritizovalo sankcie, tak bola schopná prijímať ďalšie sérii sankcií proti Rusku aj pokračovať v snahách o obmedzenie závislosti na ruských energiách. Únia nemusela výrazne ustúpiť Maďarsku pri jeho vydieraní v otázke ochrany právneho štátu,“ hodnotí Geist
Na stole budú environmentálne otázky
Teraz bude pri týchto i pri ďalších témach hľadať konsenzus v dvadsaťsedmičke Štokholm. Na čele Únie je už tretí raz. Po prvýkrát však s kabinetom s podporou krajnej pravice.
„Dá sa asi očakávať, že to nebude to Švédsko, ktoré sme poznali pod sociálno-demokratickými a liberálnymi vládami. Bude mať uzavretejší a xenofóbnejší postoj v otázke migrácie. Asi nezmení svoj postoj v otázke ruského útoku na Ukrajinu a asi nezmení svoje pozície ani v environmentálnych otázkach,“ vysvetľuje Geist.
Práve pri nich si však podľa portálu Politico budú musieť švédski diplomati vysúkať rukávy. Na stole je totiž aj prijatie noriem o pesticídoch. Expertka na udržateľnosť Mazars Jana Ružická upozorňuje, že nepôjde o jednoduché rokovania.
„Používanie pesticídov je pomerne citlivá téma, pretože to je diskusia o cene potravín verzus ich vplyve na zdravie či stav životného prostredia. Počas švédskeho predsedníctva bude diskusia hlavne o zohľadnení východiskových pozícií jednotlivých členských štátov EÚ,“ predpovedá Ružická.
Štokholm si dal do svojich predsedníckych priorít aj ďalší zelený cieľ – posunúť rokovania o odpadoch a obaloch. Ani tie nemusia ísť podľa Ružickej ako po masle.
„Výrobcovia nápojov zatiaľ odmietajú povinné ciele opätovného použitia obalov. Krajiny sa nevedia dohodnúť ani v prípade pravidiel pre vývoz odpadu. Švédi tak budú dohliadať na to, aby krajiny EÚ dosiahli spoločnú reč,“ hovorí.
Vo Švédsku bude hľadať spoločnú reč v EÚ na poste predsedníckej krajiny Španielsko.