Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na Štedrý deň ošetrili aj pacienta, ktorý prehltol zátku zo šampanského

Urgentné príjmy UNB navštívilo vyše 380 pacientov.

Na Štedrý deň ošetrili aj pacienta, ktorý prehltol zátku zo šampanského
Na ilustračnej snímke šampanské. Foto: Unsplash

Urgentné príjmy Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) navštívilo počas 24. decembra vyše 380 pacientov. Najčastejšie mali zažívacie ťažkosti. Zdravotníci ošetrili aj pacienta, ktorý nedopatrením prehltol zátku zo šampanského. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

„Naši zdravotníci sa najčastejšie stretávali so zažívacími ťažkosťami, niekoľko ľudí bolo intoxikovaných pre nadmerné požitie alkoholu,“ priblížila hovorkyňa s tým, že ôsmim ľudom uviazla v hrdle kosť.

Výnimkou neboli ani pacienti, ktorí vyhľadali lekársku pomoc pre psychické ťažkosti. „V našich troch pôrodniciach sa počas Štedrého dňa a večera narodilo sedem bábätiek,“ dodala.

Záchranári absolvovali najviac zásahov za posledné roky

Zdravotnícki záchranári absolvovali počas tohtoročného Štedrého dňa výjazdy k 1 766 pacientom. Ide o najvyšší počet zásahov počas sviatočného dňa za posledné roky. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

„Na porovnanie, počas minuloročného Štedrého dňa mali zdravotnícki záchranári po celom Slovensku 1 485 zásahov, v roku 2020 presne 1 649,“ uviedla. Najviac pacientov potrebovalo tento rok pomoc v Košickom kraji (320), najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom operátori tiesňovej linky 155 vyslali záchranárov na pomoc k 159 pacientom.

„Raritné je, že na rozdiel od minulých rokov riešili aj prípady pacientov so zapichnutou rybou kostičkou,“ dodala s tým, že trom mužom uviazla kosť tak nešťastne, že spôsobovala ťažkosti s dýchaním a záchranári ich museli transportovať do nemocnice.

Takmer 700 volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili jej operátori konzultáciou bez toho, aby k pacientom vyslali záchranársku posádku.

„V porovnaní s minulými rokmi sa výrazne zmenila skladba volaní na tiesňovú linku 155. Počas Štedrého dňa k tradičným akútnym bolestiam brucha a sťaženému dýchaniu pribudli vysoké teploty,“ priblížila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny