Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Návštevnosť ubytovacích zariadení na Slovensku medziročne vzrástla

Hodnoty spred pandémie však ešte nedosiahla.

Návštevnosť ubytovacích zariadení na Slovensku medziročne vzrástla
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Návštevnosť ubytovacích zariadení na Slovensku v októbri vzrástla o takmer 60 percent. Ich služby využilo bezmála 450 000 ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou však návštevnosť zaostávala o 22 percent. Vyplýva to z informácií štatistického úradu.

Slováci sa ubytovávali viac, než vlani. Ich počet v porovnaní s októbrom 2021 vzrástol o vyše 44 percent, čo predstavuje 294 000 hostí. Oproti roku 2019 v zariadeniach však chýbala pätina domácich návštevníkov. Slováci sa najviac ubytovávali v Žilinskom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Graf - Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach .
Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach .Foto: Štatistický úrad SR

Najmenej domácich návštevníkov mali ubytovacie zariadenia v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Najnižší podiel domácich hostí však zaznamenal Bratislavský kraj. Regiónom s najvyšším podielom domácich zákazníkov bola Banská Bystrica.

Zahraniční návštevníci využívali slovenské ubytovacie služby dvakrát viac v porovnaní s minulým rokom. Bolo ich 155 000. Ich počty medziročne vzrástli vo všetkých krajoch. Do hodnôt spred pandémie koronavírusu však chýbala ešte štvrtina cudzincov.

Najviac zahraničných zákazníkov mali, podobne ako v septembri, hotely v Bratislavskom kraji, kde ich bolo 70 000. Nasledoval Žilinský a Prešovský kraj. Zvyšné regióny nepresiahli hranicu 14 000 zahraničných návštevníkov.

Od začiatku roka sa dokopy ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 4,1 milióna návštevníkov. Chýbala teda štvrtina hostí v porovnaní s predpandemickým obdobím. Zahraničných hostí bolo v roku 2019 o 37 percent viac, domácich o 17 percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika