Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Parlament odobril výnimku na výdavkové limity v rozpočte

Umožní štátu ich dočasne neuplatňovať.

Parlament odobril výnimku na výdavkové limity v rozpočte
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Rozpočet verejnej správy sa nemusí zosúladiť s limitmi verejných výdavkov, pokiaľ sa aktivuje všeobecná úniková doložka podľa európskych predpisov. Zmenu prináša novela zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú vo štvrtok (22. 12.) schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

„Navrhuje sa, aby počas aktivácie všeobecnej únikovej doložky vláda nemusela zosúladiť rozpočet verejnej správy s limitom verejných výdavkov, aj keď ho schváli NR SR, avšak musí predložiť NR SR materiál o vzťahu schváleného limitu verejných výdavkov k rozpočtu verejnej správy,“ uviedol rezort financií v dôvodovej správe.

Takýto materiál musí vláda predložiť aj vtedy, ak sa aktivuje všeobecná úniková doložka a rozpočet verejnej správy sa predloží NR SR v čase, keď limit verejných výdavkov neschválil parlament. Vláda tak bude musieť urobiť do 30 dní od schválenia limitu verejných výdavkov.

Ak k aktivácii všeobecnej únikovej doložky dôjde po schválení limitov verejných výdavkov a po schválení zákona o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok, vláda môže prekročiť tento limit. Limit verejných výdavkov bude súčasťou rozpočtu verejnej správy od roku, od ktorého sa deaktivuje všeobecná úniková doložka na európskej úrovni.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika