Na hlavný obsah

Peking súhlasil s opätovným otvorením hraníc medzi Hongkongom a pevninou

Zablokované hranice sú dôsledok politiky nulovej stratégie proti covidu.

Peking súhlasil s opätovným otvorením hraníc medzi Hongkongom a pevninou
Na ilustračnej snímke vlajka Číny. Foto: Unsplash

Čína súhlasila s opätovným otvorením hraníc medzi Hongkongom a pevninou, ktoré blokovali proticovidové pandemické obmedzenia. V sobotu (24. 12.) to oznámil správca mesta John Lee po návrate zo stretnutí v Pekingu. Informuje o tom agentúra AFP.

„Ústredná vláda súhlasila s úplným opätovným otvorením hraníc postupným a usporiadaným spôsobom,“ povedal Lee novinárom na letisku. Úrady na oboch stranách hranice predložia Pekingu návrh na schválenie, „ktorý má byť implementovaný do polovice januára“, dodal.

Zablokované hranice sú dôsledok oficiálnej politiky nulovej stratégie proti covidu. Jej súčasťou boli prísne karantény, cestovné obmedzenia a masové testovanie.

Po náhlej zmene politiky teraz Čína čelí prudkému nárastu infekcií. Mnohé nemocnice a márnice sú preplnené. Napriek tomu Lee povedal, že hranicu medzi poloautonómnym Hongkongom a zvyškom krajiny obnovia do stavu pred pandémiou.

Hongkong presadzoval ľahšiu verziu nulovej tolerancie koronavírusu a začal už uvoľňovať obmedzenia v snahe obnoviť poškodené obchodné väzby. Imigrační úradníci, colníci a policajti  dostali príkaz vrátiť sa po Vianociach na svoje hraničné priechody, uvádzajú miestne médiá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet