Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Číne zomiera na covid vyše 5  000 ľudí denne, tvrdia britskí analytici

Tamojšia zdravotná komisia však uviedla, že za uplynulý deň nikto nezomrel.

V Číne zomiera na covid vyše 5  000 ľudí denne, tvrdia britskí analytici
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Číne teraz zomiera na ochorenie COVID-19 viac ako 5 000 ľudí denne. Tvrdí to britská analytická spoločnosť Airfinity. Bilancia je v rozpore s oficiálnymi údajmi k epidémii v krajine, ktorá má zhruba 1,4 miliardy ľudí. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Britská firma uviedla, že na základe dát z čínskych regiónov dospela k záveru, že v Číne v súčasnosti denne pribúda viac ako milión nakazených. Tieto odhady sú „v príkrom rozpore s oficiálnymi údajmi, ktoré uvádzajú 1 800 prípadov a iba sedem oficiálnych úmrtí za posledný týždeň,“ uviedla Airfinity.

Čínska Národná zdravotná komisia (NHC) na žiadosť agentúry Reuters o komentár bezprostredne nereagovala. Vo štvrtok (22. 12.) oznámila, že za uplynulý deň pribudlo 2 966 symptomatických prípadov. Nikto na covid v tomto čase nezomrel.

Štatistiky podľa expertov nepodávajú o epidémii úplný obraz. Zahraničné tlačové agentúry v posledných dňoch uvádzali, že sa v Číne prepĺňajú nemocnice. Vypredávajú sa lieky tiež na príznaky covidu a niektoré krematória už nemajú miesto na ďalšie telá.

Peking v poslednom mesiaci náhle zrušil viaceré opatrenia a požiadavky na testovanie v súvislosti s šírením koronavírusu. Tie vyvolávali protesty obyvateľov a brzdili hospodársky rast. Obrat v doterajšej politike nulovej tolerancie vyvolal celosvetové obavy z rýchleho šírenia nákazy medzi nedostatočne preočkovanou časťou populácie.

Analýza spoločnosti naznačuje, že na ochorenie COVID-19 v Číne v posledných približne troch rokoch zomrelo 1,3 až 2,1 milióna ľudí. Oficiálne dáta pritom hovoria o 5 241 zosnulých.

Súčasná vlna epidémie by podľa analytikov mohla vrcholiť v marci so 4,2 milióna nakazených denne. Prípady nákazy v súčasnosti najrýchlejšie pribúdajú v Pekingu a v južnej provincii Kuang-tung, uviedla britská firma.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet