Na hlavný obsah

Peruánsky parlament odvolal prezidenta

Urobili tak po tom, ako sa ho pokúsil rozpustiť.

Peruánsky parlament odvolal prezidenta
Peruánsky prezident Pedro Castilla. Foto: TASR/AP

Peruánsky parlament v stredu (7. 12.) jasnou väčšinou odvolal z funkcie prezidenta Pedra Castilla len krátko po tom, čo hlava štátu oznámila zámer zákonodarný zbor rozpustiť a vyhlásiť predčasné voľby. Poslanci Castilla zbavili funkcie z dôvodu „trvalej morálnej nespôsobilosti“.

Do čela štátu má teraz nastúpiť viceprezidentka Dina Boluarteová, ktorá Castillovo počínanie označila za štátny prevrat, uviedla agentúra EFE. Boluarteová má zložiť prísahu ešte v stredu večer.

Za odvolanie prezidenta hlasovalo 101 zo 130 peruánskych poslancov. V polovici októbra prokuratúra podala do parlamentu sťažnosť, v ktorej Castilla obvinila okrem iného zo zločineckého spolčenia či zneužívania právomocí.

Niekoľko hodín pred hlasovaním parlamentu Castillo vystúpil v televízii, kde oznámil svoj úmysel rozpustiť parlament a „zvolať v čo najkratšom čase voľby do nového kongresu“. V medzičase mal podľa Castilla krajinu riadiť krízový kabinet. Chcel tiež vykonať zmeny v justícii a polícii.

Pokus o prevrat

Viacerí peruánski politici okamžite označili prezidentovo konanie za pokus o štátny prevrat. Minister zahraničia César Landa vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo Peru obnoviť demokraciu. Landa spolu s ministrami hospodárstva, spravodlivosti a práce podal demisiu.

Podľa opozičnej političky Keiko Fujimoriovej, ktorá v posledných prezidentských voľbách prehrala práve s Castillom, ide o „zúfalý prevrat“. Vyzvala ozbrojené sily, aby podporili ústavný poriadok.

Americká veľvyslankyňa v Lime Lisa Kennaová uviedla, že USA odmietajú mimoústavné počínanie prezidenta, ktorého cieľom je zabrániť parlamentu vykonávať mandát. K obnove legálneho rámca vyzvala aj Kostarika a znepokojenie vyjadrila Argentína.

Velitelia polície a peruánskych ozbrojených síl v spoločnom vyhlásení uviedli, že neuposlúchnu rozkazy, ktoré porušujú ústavu. Predseda Ústavného súdu Francisco Morales vyzval vojakov, aby obnovili ústavný poriadok v krajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet