Na hlavný obsah

Rusko a Ukrajina si vymenili stovku vojnových zajatcov

Výmena zajatcov sa odohrala vo štvrtok.

Rusko a Ukrajina si vymenili stovku vojnových zajatcov
Na ilustračnej snímke vlajky Ukrajiny a Ruska. Foto: Unsplash/koláž RTVS

Rusko a Ukrajina si opäť vymenili vojnových zajatcov, a to po päťdesiatke zajatcov z oboch strán. Oznámilo to vo štvrtok (1. 12.) ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

„Uskutočnili sme ďalšiu veľkú výmenu zajatcov. Oslobodili sme 50 obrancov Ukrajiny. Vraciame (do vlasti) obrancov Mariupolu a (oceliarní) Azovstal, vraciame zajatcov, ktorí boli v Olenivke (v Donbase), ranených, a to hlavne v bojoch na doneckom, luhanskom a záporožskom úseku frontu,“ napísal kancelár Jermak. Výmena zajatcov sa odohrala vo štvrtok.

Ukrajine sa podarilo „oslobodiť z ruského zajatia už 1 319 hrdinov“, uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj a zdôraznil, že Kyjev nepoľaví, kým sa na slobodu nedostanú všetci zajatí Ukrajinci.

„Výsledkom vyjednávaní je to, že sa z územia ovládaného kyjevským režimom vrátilo 50 ruských vojakov. Tí boli v zajatí smrteľne ohrození,“ tvrdí ruské ministerstvo.

Vojenské transportné lietadlá teraz oslobodených vojakov prepravia do Moskvy, kde sa budú zotavovať v zariadeniach ministerstva. Všetci dostávajú nevyhnutnú zdravotnú a psychologickú pomoc, dodalo.

Minulý mesiac Moskva oficiálne informovala o oslobodení deviatich, 50 a 35 zajatých ruských vojakov, pripomenula agentúra Interfax.

Predchádzajúca výmena

Predchádzajúca výmena sa odohrala na konci novembra. Vtedy ukrajinská prezidentská kancelária informovala o 12 oslobodených zajatcoch. Medzi nimi boli aj obrancovia Mariupolu, čiernobylskej jadrovej elektrárne a Hadieho ostrova a traja civilisti. Moskva vtedy informovala o prepustení deviatich ruských vojakov z ukrajinského zajatia.

V polovici novembra šéfka misie OSN monitorujúca humanitárnu situáciu na Ukrajine Matilda Bognerová uviedla, že Rusko aj Ukrajina mučili vojnových zajatcov, vrátane šokov elektrickým prúdom a núteného zvliekania.

Vyhlásenie je založené na svedectve 159 mužov a žien zajatých Ruskom a 175 mužov zajatých ukrajinskou stranou, uviedli agentúry. „Zákaz mučenia a zlého zaobchádzania je absolútny, a to tiež a najmä v čase ozbrojeného konfliktu,“ dodala.

Z vojnových zajatcov držaných ruskými silami prevažná väčšina Ukrajincov, s ktorými zástupcovia misie OSN hovorili. Povedala, že ich za internácie denne mučili a zle s nimi zaobchádzali, uviedla Bognerová.

Rusi ich bezprostredne po zajatí bili. Prevážali ich v preplnených nákladných autách alebo autobusoch, niekedy aj viac ako deň nemali prístup k vode alebo toaletám.

Podľa jej správy len ukrajinská strana umožnila pracovníkom misie OSN prístup k zajatým vojakom v súlade s medzinárodným právom. S ukrajinskými vojakmi väznenými Ruskom hovorili členovia misie OSN až po ich prepustení z ruského zajatia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet