Na hlavný obsah

Sadzba DPH sa dočasne zníži aj na reštauračné a stravovacie služby

Znížená sadzba dane na 10 % sa má uplatňovať do konca marca 2023.

Sadzba DPH sa dočasne zníži aj na reštauračné a stravovacie služby
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa dočasne na tri mesiace zníži na 10 %, a to nielen na lanovky či vleky. Ale aj na reštauračné a stravovacie služby. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca Karola Kučeru (OĽANO) k vládnej novele zákona o DPH, ktorú v utorok (6. 12.) schválila Národná rada (NR) SR.

Znížená sadzba dane na 10 % sa má uplatňovať do konca marca 2023. Týka sa prepravy osôb visutými a pozemnými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi. Uplatňovať ju budú aj na sprístupnenie krytých a nekrytých športových zariadení a na vstupné do umelých kúpalísk. Odôvodňujú to vysokou energetickou náročnosťou.

„Vzhľadom na aktuálnu bezprecedentnú situáciu na trhu s energiami sa navrhuje zaviesť na obdobie od 1. januára 2023 do 31. marca 2023 zníženú sadzbu DPH vo výške 10 % zo základu dane na tie plnenia poskytované v súvislosti so športom, pri ktorých je predpokladaná vysoká energetická náročnosť na strane vstupov, s cieľom zachovať poskytovanie čo najširšieho spektra vymedzených služieb, ako aj umožnenie prístupu k predmetným aktivitám pre čo najširšiu verejnosť z hľadiska ich cenovej dostupnosti,“ konštatuje predkladateľ návrhu.

Znížená DPH pomôže stabilizovať ceny

DPH na 10 % sa zníži aj na reštauračné a stravovacie služby. Uplatňovať ju budú počas daného obdobia na podávanie jedál a nápojov, ak sú sprevádzané službami, ako je napríklad poskytnutie obsluhy, priestoru na konzumáciu či umývateľného riadu a príboru. V tomto prípade sa totiž posudzuje plnenie z hľadiska DPH ako poskytnutie služby.

Ak sa bude dodávať samotné jedlo alebo nápoj bez týchto služieb, bude to podliehať základnej sadzbe DPH.

„Cieľom tohto návrhu je dočasná podpora gastrosektora, ktorý je nielenže postihnutý aktuálnou negatívnou situáciou, ale patril aj medzi najviac zasiahnuté sektory počas trvania pandémie ochorenia COVID-19. Znížená sadzba DPH pomôže podnikateľom stabilizovať ceny týchto služieb. Prípadne má značný potenciál ceny v tomto sektore aj znížiť,“ odôvodnil predkladateľ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko