Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Si Ťin-pching označil arabské štáty za prirodzených partnerov Číny

Upevnia sa tak vzájomné vzťahy.

Si Ťin-pching označil arabské štáty za prirodzených partnerov Číny
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Lídri arabských štátov Perzského zálivu a ďalších krajín Blízkeho východu sa v piatok (9. 12.) stretli v Saudskej Arábii pri príležitosti štátnej návštevy čínskeho prezidenta s cieľom upevniť svoje vzťahy s Pekingom. informovala o tom agentúra AP.

Si Ťin-pching na samite označil členské krajiny Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) – Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské amiráty (SAE) – a Čínu za prirodzených partnerov pre spoluprácu, informuje agentúra Reuters.

Na samite bol saudskoarabský korunným princ Muhammad bin Salmán aj bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa.

Jeho štát má stále napäté vzťahy s Katarom. Katarský emir šejk Tamím ibn Hamad Ál Sání po dlhoročnom bojkote obnovil vzťahy s arabskými susedmi.

Bin Salmán v úvodnom prejave pochválil Katar za usporiadanie futbalových majstrovstiev sveta. Šejka Tamíma srdečne pozdravil, čo bolo v čase bojkotu nemysliteľné, všíma si AP.

Siova trojdňová návšteva Rijádu prichádza v čase, keď sa Čína spolieha na dodávky ropy z oblasti Perzského zálivu, najmä Saudskej Arábie.

USA stále udržiavajú základne a asi 10 000 vojakov v celom regióne. Štáty Perzského zálivu cítia, že pozornosť Washingtonu sa po skončení vojen v Afganistane a Iraku presunula inam, píše AP.

Počas návštevy Rijád a Peking podpísali viacero strategických dohôd, z ktorých jedna sa vzťahuje na čínsku telekomunikačnú spoločnosť Huawei. Ako pripomína AP, USA varovali svojich spojencov v oblasti pred touto spoluprácou z dôvodu možnej špionáže.

Čínsky prezident a saudskoarabský kráľ Salmán sa tiež dohodli, že budú každé dva roky organizovať stretnutia medzi lídrami oboch krajín, uviedla čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

V piatok sa Si osobne stretol s tuniským prezidentom, irackým premiérom, somálskym prezidentom, mauritánskym prezidentom a šejkom Tamímom z Kataru.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet