Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovenské zdravotníctvo zlyháva v oblasti elektronizácie, tvrdia kontrolóri

Doplácajú na to pacienti.

Slovenské zdravotníctvo zlyháva v oblasti elektronizácie, tvrdia kontrolóri
Ilustračná snímka lekárov. Foto: Unsplash

Slovenské zdravotníctvo sa podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR prepadá vo všetkých kontrolovaných oblastiach elektronizácie. Poukazuje na to, že zlyhania oberajú pacientov o kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Kritizuje ministerstvo zdravotníctva za chýbajúce strategické plánovanie a finančné riadenie na základe dát, chýba tiež podľa neho koordinácia kľúčovej verejnej politiky.

„To všetko má za následok, že v súčasnosti nevieme povedať, či objem peňazí smerujúci do slovenského zdravotníctva je postačujúci, či sú peniaze využívané efektívne a hospodárne a či občan, ktorý má nárok na kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ju aj v reálnom živote dostane,“ skonštatoval predseda úradu Ľubomír Andrassy.

Národní kontrolóri opakovane upozorňujú na skutočnosť, že nedochádza k výraznejšiemu pokroku v systémových opatreniach, akými sú zavedenie mechanizmu DRG (mechanizmus slúžiaci na výpočet finančnej náročnosti liečby pacienta), prevádzka systému eZdravie či funkčné registre Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) s aktuálnymi a spoľahlivými dátami.

Infografika stavu slovenského zdravotníctva.
Infografika stavu slovenského zdravotníctva. Foto: Najvyšší kontrolný úrad SR

NKÚ poukazuje na to, že jedinou funkčnou a využívanou službou eZdravia sú eRecepty. „Všetko ostatné, čo malo zdravotníctvo pozdvihnúť z pohľadu digitalizácie na vyššiu úroveň, sa nám doposiaľ nepodarilo zrealizovať. Elektronickú zdravotnú knižku nevyužíva ani pol percenta pacientov,“ uviedol Andrassy.

Systém DRG je podľa úradu potrebné zaviesť povinne. „Aj preto, že systém DRG nefunguje ako povinný, nemáme reálne dáta o tom, koľko finančných prostriedkov potrebujú nemocnice na základe svojich reálnych výkonov,“ dodal. Problém vidí aj v slabej kontrole a nedostatočnom vymáhaní dodržiavania pravidiel zo strany rezortu zdravotníctva.

NKÚ zároveň konštatuje nevyhnutnú potrebu aktuálnych, spoľahlivých a overených zdravotníckych dát zo strany NCZI, ktoré v súčasnosti chýbajú. „Neaktuálne dáta majú negatívny vplyv aj na samotné hodnotenie vývoja onkologických chorôb, ich vplyv na zdravotný stav populácie a tiež na prijímanie preventívnych opatrení,“ doplnil NKÚ.

Hospodárenie záchranných služieb

Do problémov s hospodárením sa dostávajú aj dve najväčšie záchranné služby v Bratislave a Košiciach, ozrejmil NKÚ. Bez adekvátneho zvýšenia platieb za poskytované neodkladné zásahy záchraniek to podľa úradu môže reálne viesť k ich platobnej neschopnosti.

„Stabilizáciu riadenia štátnych záchraniek však nemôžeme zabezpečiť bez jasnej celoštátnej koncepcie, stratégie záchraniek, ich smerovania a rozvoja,“ vysvetlil Andrassy.

Na správne nastavenie finančného systému podľa NKÚ chýba aj metodika hodnotenia činnosti záchranných zdravotných služieb.

„Zistenia z kontroly odstupuje úrad orgánom činným v trestnom konaní, keďže existuje podozrenie na porušenie zákona pri obstarávaní sanitiek, a tiež inšpektorátu práce, pre detailné preverenie dodržiavania zákonníka práce zo strany oboch zamestnávateľov,“ dodal úrad.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko