Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Extrémne zimné počasie si v USA vyžiadalo už najmenej 28 obetí

Zrušili približne 3 100 letov do alebo z USA.

Extrémne zimné počasie si v USA vyžiadalo už najmenej 28 obetí
Na ilustračnej snímke snehová búrka. Foto: Unsplash

Vlna mrazivého počasia sprevádzaného výdatným snežením a silným vetrom si v jedenástich štátoch americkej Únie vyžiadala už najmenej 28 obetí. Informovali o tom televízie NBC News a Sky News.

K úmrtiam najmä pri dopravných nehodách došlo v štátoch Oklahoma, Kentucky, Missouri, Tennessee, Wisconsin, Kansas, Nebraska, Ohio, New York, Colorado a Michigan.

Podľa webovej stránky FlightAware.com monitorujúcej letovú prevádzku bolo v sobotu (24. 12.) zrušených približne 3 100 letov do alebo z USA a približne 7 100 malo meškanie. Niektoré letiská museli byť dočasne uzatvorené.

V dôsledku extrémneho počasia je takmer 300 000 domácností a firiem bez elektriny. V štáte Maine sa to týka viac ako 107 000 odberných miest, pričom úrady varovali, že úplné obnovenie dodávok môže trvať niekoľko dní.

Silné mrazy

Rozsiahle časti USA od Skalistých hôr po Apalačské vrchy  sužujú aj silné mrazy. Napríklad v štáte Montana namerali pri príchode blizzardu teplotu mínus 45,6 °C, sobotňajšie minimum namerané v meste Havre má hodnotu mínus 39 °C.

V Buffale v štáte New York sa ľudia hľadali útočisko v kostoloch, na policajných staniciach a všade tam, kde predpokladali fungujúce kúrenie. Pre ťažko zjazdné cesty potrebovali sanitky aj viac ako tri hodiny, kým sa dostali s pacientmi do nemocnice.

Guvernérka štátu New Yorku Kathy Hochulová označila víchricu za „jednu z najhorších v dejinách“.

„Je to v podstate hurikán tretej kategórie prinášajúci masy snehu. Tak to vyzeralo posledných 24 hodín,“ povedal Timothy Carney z úradu šerifa okresu Erie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet