Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Španielski poslanci schválili úradnú zmenu pohlavia

Môžu tak spraviť osoby od 16 rokov aj bez lekárskeho potvrdenia.

Španielski poslanci schválili úradnú zmenu pohlavia
Ľudia oslavujú schválenie zákona pred budovou parlamentu. Foto: TASR/AP

Dolná komora španielskeho parlamentu vo štvrtok (22. 12.) schválila návrh zákona, ktorý aj právne umožní zmenu pohlavia na dokladoch totožnosti. Zákon ešte musí odobriť horná komora (Senát). Informujú o tom agentúra AFP a webová stránka denníka El Mundo.

Za návrh hlasovalo 188 poslancov, 150 bolo proti a siedmi sa zdržali. Návrh podporila vládnuca Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) a jej koaličný partner, ľavicová strana Môžeme (Podemos). Poslankyňa PSOE Carmen Calvová, ktorá má k návrhu kritický postoj, sa zdržala hlasovania.

Právna norma má historický charakter, pretože prestáva posudzovať transsexualitu z medicínskeho hľadiska a priznáva osobám právo určiť si svoje pohlavie, píše El Mundo.

Trans osoby nad 16 rokov si môžu pohlavie zmeniť na matrike prostredníctvom vyhlásenia bez psychologického či lekárskeho potvrdenia. Mladiství vo veku 14 až 16 rokov potrebujú na zmenu súhlas rodičov a v sporných prípadoch musí rozhodnúť súd. Súdne rozhodnutie však treba u osôb od 12 do 14 rokov.

Deti do 12 rokov si môžu zmeniť meno; pohlavie však z právneho hľadiska zmeniť nemôžu.

Vo štvrtok schválený návrh vyvolal v Španielsku debatu medzi vládou a feministickými aktivistami, podľa ktorých útočí na práva žien, píše El Mundo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet