Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Syn bývalého diplomata v Rakúsku údajne vykonával špionáž pre Rusko

Podozrivý sa nachádza na slobode.

Syn bývalého diplomata v Rakúsku údajne vykonával špionáž pre Rusko
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Tridsaťdeväťročný grécky občan ruského pôvodu čelí podozreniam, že roky vykonával na úkor Rakúska špionáž pre ruskú vojenskú tajnú službu GRU, oznámilo v pondelok (19. 12.) ráno rakúske ministerstvo vnútra. Informuje o tom agentúra APA.

Podozrivým je syn bývalého ruského spravodajského dôstojníka, ktorý v čase svojej aktívnej služby pôsobil ako diplomat v Nemecku i Rakúsku.

Ako informoval rakúsky denník Kronenzeitung, vyšetrovanie sa uskutočnilo na objednávku Riaditeľstva pre štátnu bezpečnosť a spravodajstvo (DSN). Vedie ho štátna prokuratúra vo Viedni.

Podľa rakúskeho ministerstva vnútra bol podozrivý muž po špeciálnom vojenskom výcviku v Rusku spolupracovníkom vojenskej tajnej služby GRU. Bol v kontakte s diplomatmi a spravodajskými dôstojníkmi z rozličných krajín.

Rakúsky rezort vnútra spresnil, že muž sa aj krátko pred začiatkom vojenskej ofenzívy Ruska na Ukrajinu i počas nej nachádzal v Moskve. Čelí podozreniam z prezradenia štátnych tajomstiev, spresňuje APA.

Rusku mal poskytovať citlivé informácie

Existuje podozrenie, že bol zdrojom informácií z oblasti zahraničnej, spoločenskej i bezpečnostnej politiky, na čo využíval rakúske obyvateľstvo i tlač. Odovzdával Moskve odhady možných reakcií zahraničia v rámci prípravy vojenskej operácie, uviedlo rakúske ministerstvo vnútra.

„Podozrivý v minulosti nemal a ani v súčasnosti nemá takmer nijaké zamestnanie, a preto poberá v Rakúsku len minimálne sociálne dávky. Napriek tomu v čase od roku 2018 do 2022 dokázal uskutočniť dovedna 65 ciest v rámci Európy. Ako aj do Ruska, Bieloruska, Turecka a Gruzínska a nadobudnúť niekoľko nehnuteľností vo Viedni, v Rusku i Grécku,“ dodalo ministerstvo.

Na výmenu informácií podľa neho využíval rôzne lokality v rámci mesta Viedeň, pri ktorých „zistili časovú aj priestorovú väzbu s diplomatickým personálom Ruskej federácie“.

Pri prehľadaní nehnuteľností podozrivého objavila polícia okrem iného aj detektor signálu, ochranný oblek i mobilné telefóny, laptopy a tablety s množstvom údajov, píše APA.

Podľa médií vtrhli príslušníci špeciálneho komanda Cobra aj do jedného domu „ukrytého za vysokým plotom a zeleňou“ v blízkosti národného parku Lobau vo Viedni.

Podozrivý sa napriek tomu doposiaľ nachádza na slobode. V prípade usvedčenia mu hrozí väzenský trest od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet