Na hlavný obsah

Taliban vykonal prvú verejnú popravu od prevzatia moci v Afganistane

Na smrť ho odsúdili za vraždu.

Taliban vykonal prvú verejnú popravu od prevzatia moci v Afganistane
Na ilustračnej snímke vlajka Afganistanu. Foto: Unsplash

V Afganistane sa v stredu (7. 12.) uskutočnila verejná poprava muža odsúdeného na smrť za vraždu. Informovala o tom agentúra AFP. Ddodala, že ide o prvé potvrdené vykonanie trestu smrti od augusta minulého roku. Vtedy sa moci v Afganistane ujalo fundamentalistické hnutie Taliban.

Najvyšší vodca Talibanu Hajbatulláh Achúndzáda začiatkom novembra nariadil sudcom, aby implementovali všetky aspekty islamského práva vrátane verejných popráv, kameňovania a bičovania a amputácie končatín zlodejom.

Taliban od svojho nástupu k moci vykonal niekoľko verejných bičovaní, ale stredajšia poprava v meste Faráh, metropole rovnomennej provincie na západe krajiny, je vôbec prvá, ktorú potvrdil, a to ústami hovorcu vládnuceho radikálneho hnutia Zabíhulláha Mudžáhida.

Krátko po tom, ako sa Taliban v auguste 2021 opätovne chopil moci, začal zavádzať tvrdé obmedzenia podobné radikálnym opatreniam z čias svojej predošlej vlády v rokoch 1996 až 2001. Dievčatám od siedmeho ročníka zakázal navštevovať školu a takisto nariadil ženám, aby sa na verejnosti úplne zahaľovali s výnimkou očí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet