Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ukrajina odvolala Ruskom dosadeného šéfa Záporožskej atómovej elektrárne

Obvinili ho zo zrady Ukrajiny a že prešiel na stranu nepriateľa.

Ukrajina odvolala Ruskom dosadeného šéfa Záporožskej atómovej elektrárne
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: TASR/AP

Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom vo štvrtok (1. 12.) odvolala Jurija Černyčuka z funkcie riaditeľa Ruskom okupovanej jadrovej elektrárne v juhoukrajinskom meste Záporožie (ZAES).

Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že so samotným Černyčukom sa jej nepodarilo skontaktovať.

Riaditeľ ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom Petro Kotin vo štvrtok vo svojom vyhlásení Černyčuka obvinil, že „zradil Ukrajinu a prešiel na stranu nepriateľa“, keď sa namiesto snahy o čo najrýchlejšie oslobodenie atómovej elektrárne „rozhodol pomôcť ruským okupantom legalizovať jej zabratie“. Tiež ho obvinil, že k podobnému konaniu nabáda aj ďalších zamestnancov elektrárne.

Už v októbri mnohé médiá informovali, že zamestnanci Rosenergoatomu, ktorí sú v elektrárni prítomní takmer od začiatku jej okupácie ruskou armádou, nútia ukrajinských zamestnancov, aby podpísali dokumenty o svojom prechode do ruskej spoločnosti.

V pondelok (28. 11.) Ukrajina informovala, že ukrajinským technikom, ktorí odmietli podpísať zmluvy s Rosenergoatomom, Moskva dokonca zakázala vstup do elektrárne.

Kotin vo svojom vyhlásení vyzval zamestnancov ZAES, aby „nepredali svoju dušu diablovi“ a nepodpisovali zmluvy s Rosenergoatomom a inými ruskými spoločnosťami. „Jedinou dôstojnou možnosťou je vydržať!“ odkázal Kotin.

Ako „cynickú lož“ odmietol Kotin tvrdenia, že tisíce ukrajinských energetikov prešli na stranu Rosenegoatomu. Dodal, že pokiaľ ide o Černyčuka, z práce ho prepustili a „skôr či neskôr sa bude za všetko zodpovedať pred zákonom a ľuďmi“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet