Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

USA: Návrh zákona na ochranu manželstiev homosexuálov už odobril celý Kongres

Biden sľúbil, že návrh "urýchlene a hrdo" podpíše.

USA: Návrh zákona na ochranu manželstiev homosexuálov už odobril celý Kongres
Ilustračná snímka - Dúhová vlajka. Foto: TASR/AP

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu vo štvrtok (8. 12.) definitívne schválila návrh prelomového zákona, ktorý na federálnej úrovni uznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Už minulý týždeň návrh schválil Senát, teraz ho musí podpísať americký prezident Joe Biden. Prezident už skôr avizoval, že návrh urýchlene podpíše. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

Návrh odobrili kongresmani pomerom hlasov 258 ku 169, pričom na stranu v tejto otázke jednotnej demokratickej väčšiny sa pridalo aj 39 republikánov.

„Táto komora (Kongresu) hrdo stojí na strane síl slobody,“ povedala krátko pred hlasovaním dosluhujúca predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Jednotlivé americké štáty, vrátane tých, ktoré manželstvá osôb rovnakého pohlavia nepripúšťajú, ich po podpise prezidenta budú musieť uznávať, ak as uzavreli v americkom štáte, ktorý ich povoľuje. Samotné štáty takéto zväzky ani naďalej legalizovať nemusia.

Biden už skôr označil tzv. manželskú rovnosť za jednu zo svojich legislatívnych priorít a prisľúbil, že návrh zákona „urýchlene a hrdo“ podpíše.

Štvrtkové hlasovanie Snemovne reprezentantov sa potrebovalo na odobrenie drobných zmien, ktoré do návrhu zapracovali počas svojho hlasovania členovia Senátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet