Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Británii sa začal štrajk zamestnancov železníc a ďalších sektorov

Ide o spor o mzdy.

V Británii sa začal štrajk zamestnancov železníc a ďalších sektorov
Na ilustračnej snímke vlajka Veľkej Británie. Foto: Unsplash

Britské úrady varovali cestujúcich v železničnej doprave, aby sa v sobotu (24. 12.) vyhli presunom, ak to nie je „absolútne nevyhnutné“. Dôvodom sú štrajky zamestnancov štátnej spoločnosti Network Rail. Informovala o tom spravodajská stanice BBC News.

Spoločnosť uviedla, že štrajk jej pracovníkov na Štedrý deň v spore o mzdy bude mať vážny vplyv na služby. Vlaky ukončili jazdu približne o 15.00 h miestneho času (16.00 h SEČ). Členovia odborov začali protestnú akciu o tri hodiny nato.

Štrajk zamestnancov spoločnosti Network Rail, ktorá sa stará o železničný systém Spojeného kráľovstva, bude pokračovať do 27. decembra do 06.00 h miestneho času (07.00 h SEČ).

Štrajky na železniciach sa konajú v čase rozsiahlych protestov v priemysle, keďže zamestnanci v rôznych odvetviach vedú spory o mzdy, pracovné miesta a pracovné podmienky.

Nárast životných nákladov

Pracovníci požadujú zvýšenie miezd vzhľadom na prudký rast životných nákladov. Tempo rastu cien, známe ako inflácia, dosahuje takmer 11 percent, čo je takmer 40-ročné maximum.

Ďalšie protestné akcie v sobotu zahŕňajú: štrajk viac ako 115 000 zamestnancov Kráľovskej pošty (Royal Mail), štrajk niektorých činiteľov cestnej štátnej spoločnosti National Highways v Londýne a juhovýchodnom Anglicku, ako aj štrajk vodičov autobusov spoločnosti Abellio v Londýne.

Na iných miestach budú počas vianočných sviatkov a začiatkom nového roku na rôznych miestach štrajkovať vodiči sanitiek, zdravotné sestry a skúšajúci v autoškolách.

Britský premiér Rishi Sunak uviedol, že je „smutný“ z problémov spôsobených štrajkmi, ale trvá na tom, že v súvislosti s platmi vo verejnom sektore konal „spravodlivo a rozumne“.

V piatok (23. 12.) začalo štrajkovať aj približne 1 000 pracovníkov britskej Pohraničnej stráže (Border Force), a to na letiskách Heathrow, Gatwick, Manchester, Birmingham, Cardiff a Glasgow, ako aj v prístave Newhaven.

Zamestnanci Pohraničnej stráže budú s výnimkou 27. decembra štrajkovať do konca roka. Hrozí však, že ak sa nedosiahne nová platová dohoda, štrajky môžu trvať i niekoľko mesiacov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet