Na hlavný obsah

Vyučovanie sa prerušilo v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach

Najviac v Žilinskom kraji.

Vyučovanie sa prerušilo v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vyučovanie sa tento týždeň prerušilo v 299 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Z toho v siedmich išlo o prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu len v jednotlivých triedach. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informuje na svojom webe.

Vyučovanie prerušili v 140 materských školách. Z toho najviac (33) bolo v Žilinskom kraji. Ďalej to bolo 152 základných škôl a sedem stredných škôl. Najviac zatvorených základných škôl (44) bolo tiež v Žilinskom kraji.

Počas týždňa hlásili 73 048 akútnych respiračných ochorení (ARO), chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 39,1 percenta.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšia bola v Košickom kraji. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1807 osôb.

Počas Vianoc ochorenia klesnú

„Obdobný vývoj chorobnosti sme počas aktuálnej chrípkovej sezóny očakávali. Predpokladáme, že chorobnosť na chrípku aj iné respiračné ochorenia bude do vianočných prázdnin ešte rásť a počas ich priebehu klesne. Deti sa vtedy nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

V školských aj pracovných kolektívoch odporúčajú hygienici časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa s oknami dokorán.

V čase prudkého nárastu prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení v detských kolektívoch sa môžu zaviesť napríklad „chrípkové prázdniny“.

„Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20 % z celkového počtu detí alebo žiakov, riaditeľ školy alebo školského zariadenia oznámi túto skutočnosť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ),“ priblížil Mikas.

Dodal, že riaditeľ školy preruší výchovno-vzdelávací proces na základe odporúčania miestneho RÚVZ.

ÚVZ ďalej priblížilo, že ako chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) nahlásili 10 379 ochorení, čo predstavuje 14,2 % z celkového počtu hlásených ARO.

Chrípková epidémia vyvrcholí na prelome januára a februára

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 146,5 percenta. Najvyššia chorobnosť sa zaznamenala v Trenčianskom kraji, najnižšia v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do päť rokov.

V tomto týždni hlásili aj dva prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI z Trnavského kraja a z Banskobystrického kraja.

Po vianočných prázdninách hygienici opäť očakávajú nárast chorobnosti, pričom k celoštátnej chrípkovej epidémii obvykle dochádza na prelome januára a februára.

Mikas dodal, že predchádzajúce dve chrípkové sezóny boli neštandardné. Pre pandémiu nového koronavírusu platili celoplošné opatrenia a celoštátnu chrípkovú epidémiu ÚVZ nezaznamenalo.

Najefektívnejšiu a najspoľahlivejšiu formu ochrany podľa hygienikov poskytuje očkovanie proti chrípke.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko