Na hlavný obsah

Zamestnávatelia kritizujú návrh na osobitné zdanenie podnikov

Označujú ho za diskriminačný a likvidačný.

Zamestnávatelia kritizujú návrh na osobitné zdanenie podnikov
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Zámer koaličných poslancov z hnutia OĽANO osobitne zdaniť vybrané podniky zamestnávatelia kritizujú. Podľa nich je návrh diskriminačný a v súvislosti s energetickou krízou môže byť pre mnoho firiem aj likvidačný.

Zhodli sa na tom v piatok (2. 12.) Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Asociácia priemyselných zväzov a združení (APZD) a Americká obchodná komora v SR (AmCham).

Združenia žiadajú, aby sa návrh z rokovania parlamentu okamžite stiahol. Kritizujú, že návrh prešiel opäť „v tichosti“ až do druhého čítania bez pripomienkového konania, čím podľa nich opakovane dochádza k obchádzaniu riadneho legislatívneho konania.

Návrh zákona počíta s navýšením špeciálnej dane pre subjekty, ktorých ročný zisk prekročí tri milióny eur. Pre mnohé podniky to bude v praxi znamenať až trojnásobné zvýšenie osobitného odvodu, a teda zvýšenie ročných nákladov o desiatky miliónov eur, tvrdia zamestnávatelia.

„Napriek tomu, že zákon počíta so zvýšením odvodu len pre vybrané firmy, v skutočnosti negatívne ovplyvní celé podnikateľské prostredie. Jeho priamym dôsledkom bude zastavenie investícií v krajine a ďalšie zvyšovanie cien vybraných služieb v časoch extrémnej inflačnej krízy, na ktoré doplatia predovšetkým slovenské domácnosti,“ píše sa v stanovisku združení.

Zásah do podnikateľského prostredia

Zamestnávatelia tiež upozornili, že takýto zásah do podnikateľského prostredia môže zásadne ovplyvniť motiváciu investorov. Môže ich odradiť od investícií finančného, personálneho či technologického kapitálu na Slovensku.

Zdôraznili, že suma 117 miliónov eur, ktorú chce štát v budúcom roku na osobitnom odvode vybrať, je len teoretická a ignoruje skutočnosť, že tieto zdroje budú následne v ekonomike chýbať.

„O to menší objem finančných prostriedkov následne od firiem vyberie na daniach z príjmov. O to menší objem financií sa vyplatí na mzdy zamestnancov či zákazky ďalších podnikateľov. Nevie sa pritom, či a aký zisk podniky v tomto a budúcom roku dosiahnu. A teda, aký negatívny dosah to bude mať na budúce investície na Slovensku,“ vysvetlili.

Takéto závažné regulačné opatrenia si podľa nich vyžadujú odbornú diskusiu za účasti všetkých dotknutých subjektov verejného i súkromného sektora. Tvrdia, že na takéto zvyšovanie odvodov doplatia predovšetkým domácnosti, ktoré to pocítia v podobe zvýšených cien za služby.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika