Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Irán odsúdil na smrť troch ďalších ľudí za protesty po úmrtí Amíníovej

V súvislosti s protestami odsúdili na smrť už 17 ľudí.

Irán odsúdil na smrť troch ďalších ľudí za protesty po úmrtí Amíníovej
Na ilustračnej snímke protest v Teheráne v súvislosti s úmrtím mladej ženy. Foto: TASR/AP

Irán odsúdil na smrť troch ľudí obvinených zo zabitia troch členov bezpečnostných síl počas protestov vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej, oznámilo v pondelok (9. 1.) iránske súdnictvo. Informuje agentúra AFP.

Občianske nepokoje v Iráne vyvolala smrť 22-ročnej Iránky kurdského pôvodu Amíníovej 16. septembra vo väzbe. Tri dni predtým  ju zatkla mravnostná polícia za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy.

Najnovšie rozsudky, proti ktorým sa odsúdení môžu ešte odvolať, znamenajú, že celkový počet ľudí odsúdených na smrť v súvislosti s vyše trojmesačnými protivládnymi protestami stúpol na 17.

Štyroch z týchto odsúdených už popravili a dvaja ďalší sa nachádzajú v cele smrti, pričom ich rozsudky potvrdil najvyšší súd krajiny.

Popravy vyvolali sankcie proti Teheránu

Sáleh Mírhášemí, Madžíd Kázemí a Saíd Jaghúbí boli odsúdení na smrť za zločin nazývaný „muháraba“, teda vedenie „vojny proti Bohu“, spresnil v pondelok (9. 1.) spravodajský portál iránskeho súdnictva Mizan Online.

Dvoch ďalších odsúdili na tresty odňatia slobody v prípade smrti troch členov bezpečnostných síl v centrálnej provincii Isfahán 16. novembra. Proti všetkým trestom sa môžu odvolať na najvyššom súde, uviedol portál Mizan.

Irán v sobotu (7. 1.) popravil Mohammada Mahdího Karámího a Sejida Mohammada Hosejního. A to za zabitie člena polovojenskej organizácie v novembri v meste Karadž, západne od Teheránu.

Dvoch ďalších, Mohsena Šekarího a Madžídrezu Rahnavarda, popravili v decembri za útoky na bezpečnostné sily. Rahnavarda verejne obesili na stavebnom žeriave ako odstrašujúci príklad pre ostatných.

Popravy vyvolali celosvetové odsúdenie a nové západné sankcie proti Teheránu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet