Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Mesto Odesa sa dostalo na zoznam UNESCO

Rusko ako jediné hlasovalo proti.

Mesto Odesa sa dostalo na zoznam UNESCO
Odeské národné akademické divadlo opery a baletu. Foto: pixabay.com

Historické centrum ukrajinského prístavného mesta Odesa sa dostalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na stredajšom (25. 1.) mimoriadnom zasadnutí príslušného výboru v Paríži návrh podporilo šesť z 21 krajín, 14 sa zdržalo hlasovania a Rusko ako jediné hlasovalo proti. Informovala o tom agentúra AFP.

Udelenie nového štatútu by mohlo Odese pomôcť ochrániť tamojšie kultúrne dedičstvo, ktoré je od ruskej invázie na Ukrajinu v ohrození. Mestu to umožní prístup k medzinárodnej finančnej a technickej pomoci.

Odesa leží na pobreží Čierneho mora a je tretím najväčším ukrajinským mestom. K miestnym pamiatkam patria Potemkinove schody, niekoľkokilometrový labyrint katakomb či budova divadla.

Od začiatku ruskej invázie bolo mesto niekoľkokrát terčom bombardovania. Vlani v júli zničili časť veľkej sklenenej strechy a okien Odeského múzea výtvarného umenia z roku 1899, uviedla agentúra Reuters.

„Odesa, slobodné mesto, svetové mesto, legendárny prístav, ktorý zanechal stopu v kinematografii, literatúre a umení, sa tak dostala pod posilnenú ochranu medzinárodného spoločenstva,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová.

Rusko na stredajšom rokovaní kritizovalo ukrajinskú prihlášku za „povrchnú dokumentáciu“, ktorá vznikla „skopírovaním a vložením stránky Wikipédie“ o Odese. Predstaviteľ Ruska tiež obvinil ukrajinské úrady, že v Odese „samy ničia pamiatky“.

Kandidatúru Odesy vlani v októbri oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet