Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Moskva tvrdí, že zlikvidovala vyše 600 ukrajinských vojakov v odvete za Makijivku

Vyhlásenie nie je možné nezávisle overiť.

Moskva tvrdí, že zlikvidovala vyše 600 ukrajinských vojakov v odvete za Makijivku
Ilustračná snímka. Foto: Twitter/Ukrainska Pravda in English

Ruské sily v uplynulých 24 hodinách pri raketovom údere zlikvidovali vyše 600 ukrajinských vojakov v Kramatorsku na východe Ukrajiny, uviedlo podľa agentúry TASS ruské ministerstvo obrany.

Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na dočasnú základňu ruskej armády v ukrajinskej Makijivke v noci na Nový rok. Moskva priznala smrť 89 ruských vojakov v Makijivke, Kyjev tvrdí, že ruských obetí boli stovky.

Vyhlásenie jednotlivých strán nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne nezávisle overiť.

„V reakcii na zločinný úder kyjevského režimu, ktorý sa odohral v prvých minútach januára 2023 a cielil na dočasné základne ruských vojakov v obci Makijivka v Doneckej ľudovej republike, vykonalo vedenie zjednoteného zoskupenia ruských vojsk odvetný úder,“ uviedol hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Rusko pravidelne označuje ukrajinské útoky na ruské sily, ktoré vlani vo februári začali plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu, za zločiny alebo aj terorizmus.

Zasiahnuť mali dva objekty

Ukrajina sa ruskej agresii bráni už od roku 2014. Vtedy Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských separatistov. Tí na východnej Ukrajine vyhlásili medzinárodne neuznávané ľudové republiky: Doneckú a Luhanskú.

Konašenkov dodal, že v Kramatorsku Rusi zasiahli dva objekty, kde boli dočasne ubytovaní ukrajinskí vojaci. V jednom z nich podľa neho bolo vyše 700 Ukrajincov a v druhom vyše 600 ukrajinských vojakov. Lokalizovať tieto objekty sa podľa neho podarilo vďaka nástrojom ruských rozviedok.

Novoročný ukrajinský útok na ruských vojakov v Makijivke rozhneval provojnových ruských komentátorov aj niektorých ruských poslancov. Tí kritizovali, že vojakov ubytovali v škole, blízko ktorej zrejme uskladnili muníciu.

Tá potom pri útoku explodovala. Moskva nakoniec pripísala úmrtie ruských vojakov tomu, že vojaci hromadne používali mobilné telefóny, čím na seba upozornili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet