Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Mravce vedia z moču vyčuchať rakovinu

Majú veľmi citlivý čuchový systém.

Mravce vedia z moču vyčuchať rakovinu
Na ilustračnej snímke mravec. Foto: twitter/ Curb Earth

Vedci zistili, že mravce dokážu z moču vyčuchať prítomnosť rakovinového ochorenia. Experti v štúdii publikovanej v odbornom časopise „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences“ uvádzajú, že mravce by mohli v budúcnosti slúžiť na lacnú a účinnú diagnostiku rakoviny. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

„Mravce sa dajú ľahko vycvičiť, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a ich chov nie je drahý,“ vyzdvihla vedúca štúdie Patrizia d’Ettorreová z Univerzity Paríž XIII.

Tento výskum nadväzuje na predošlú štúdiu profesorky d’Ettorreovej a jej kolegov, ktorá dokázala, že mravce vedia vyčuchať ľudské rakovinové bunky vypestované v laboratóriu.

V rámci aktuálneho výskumu experti vystavili 70 mravcov otročiacich (formica fusca) vzorkám moču myší, ktoré buď mali, alebo nemali tumor. Mravce boli schopné rozoznať rozdiel medzi zápachom moču zdravých myší a myší s tumorom. Vedci to zdôvodnili skutočnosťou, že mravce majú veľmi citlivý čuchový systém.

„Asociatívnym učením sme ich vycvičili, aby si spojili daný zápach – rakovinu – s odmenou. Už po niekoľkých testoch sa toto spojenie naučili,“ povedala autorka štúdie pre agentúru PA.

Tento výskum, ktorý dokázal, že mravce vedia rozlíšiť moč zdravých myší od moču myší s tumorom, sa podľa jej slov viac podobal situáciám z reálneho života, než keby na skúšky použili kultivované rakovinové bunky. „Boli sme prekvapení, aké efektívne a spoľahlivé mravce sú,“ dodala.

Ďalší krok, ktorý chcú výskumníci preskúmať, je, či dokážu mravce rakovinu odhaliť aj v ľudskom moči. Predošlý výskum ukázal, že takúto schopnosť majú po výcviku psy. Viacero typov rakoviny mení zápach moču. Ľudský čuch však tieto rozdiely nie je schopný zachytiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet