Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nemecko podľa Pistoriusa pomôže Ukrajine vyhrať vojnu

Scholz však zatiaľ váha s poskytnutím tankov.

Nemecko podľa Pistoriusa pomôže Ukrajine vyhrať vojnu
Nemecký minister obrany Boris Pistorius. Foto: TASR/AP

Nemecký minister obrany Boris Pistorious v utorok (24. 1.) potvrdil podporu Ukrajiny zo strany Nemecka. Rozhodnutie o dodávke tankov však podľa jeho slov závisí od úradu spolkového kancelára. Informovala o tom agentúra AFP.

„Podporujeme Ukrajinu, aby v tejto vojne neprehrala, aby proti Rusku zvíťazila,“ povedal pre televíziu ZDF. Nemecko podľa jeho slov robí viac v tomto smere viac, než ktorákoľvek členská krajina NATO okrem USA.

„Prevziať vedenie neznamená slepo napredovať,“ povedal Pistorius v spojitosti s obvineniami, že nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz váha pri rozhodnutí o dodávke Leopardov. Vedenie si podľa jeho slov vyžaduje aj zodpovednosť a dohodu so spojencami.

Berlín je pod čoraz väčším tlakom Ukrajiny a niektorých spojencov zo Severoatlantickej aliancie (NATO), napríklad Poľska, aby umožnilo dodať Kyjevu tanky Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré potrebuje na obranu pred ruskou inváziou.

Scholz však zatiaľ váha s poskytnutím tankov Ukrajine, aj s udelením súhlasu iným krajinám NATO, aby Kyjevu poslali tieto tanky zo svojej výzbroje.

Kremeľ upozornil Berlín

Dodanie nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu by neprinieslo „nič dobré“ pre budúce rusko-nemecké vzťahy, uviedol v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informovala o tom agentúra AFP.

Peskov dodal, že takýto krok „po sebe zanechá trvalú stopu“. V pondelok (23. 1.) povedal, že všetky krajiny, ktoré priamo alebo nepriamo pumpujú na Ukrajinu zbrane a zvyšujú jej technologickú úroveň, nesú zodpovednosť za pokračovanie konfliktu. Dodal, že za takúto „pseudo-pomoc zaplatia cenu Ukrajinci“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet