Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nemecko znepokojuje nový subvariant koronavírusu

Ten sa momentálne vo veľkom šíri na severovýchode USA.

Nemecko znepokojuje nový subvariant koronavírusu
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach vyjadril znepokojenie nad novým podtypom koronavírusového variantu omikron.

Aktuálne sa šíriaca forma vírusu SARS-CoV-2 označovaná ako XBB.1.5 súvisí s rastúcim počtom hospitalizácií na severovýchode Spojených štátov. Lauterbach uviedol, že Berlín situáciu pozorne sleduje, uviedla dnes agentúra Reuters.

Kým väčšina sveta s napätím sleduje situáciu v Číne, kde po nečakanom uvoľnení pandemických reštrikcií pribúda infikovaných, odborníci sa obávajú tiež subvariantu XBB.1.5.

Nový podtyp vysoko infekčného variantu omikron podľa oficiálnych údajov z minulého týždňa stál za 40,5 % infekcií naprieč USA.

Podľa expertov dokáže XBB.1.5 obchádzať imunitu získanú očkovaním alebo nákazou. Poznatky sú zatiaľ však obmedzené a nič nenasvedčuje tomu, že by spôsoboval vážnejšie ochorenie ako iné formy omikronu.

„Snáď zimu prečkáme skôr, ako sa medzi nami takýto variant rozšíri,“ napísal v stredu (4. 1.) Lauterbach na twitteri. „Sledujeme, či a v akom rozsahu sa XBB.1.5 vyskytuje v Nemecku,“ dodal.

Sedem z desiatich amerických štátov, kde zaznamenali rastúce počty infikovaných a hospitalizácií, sa nachádza na severovýchode USA, kde nový subvariant dominoval už v posledných dňoch roku 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet