Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Orbán: Pozastavenie grantov Erasmus je pomstou Bruselu Maďarsku na študentoch

Uviedol to v reakcii na pozastavenie štipendií tohto programu.

Orbán: Pozastavenie grantov Erasmus je pomstou Bruselu Maďarsku na študentoch
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Európska únia chce politický spor s Maďarskom riešiť tak, že sa pomstí na maďarských študentoch. V piatok (13. 1.) to v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávne Kossuth Rádió povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v reakcii na pozastavenie štipendií programu Erasmus.

Študentom premiér odkázal, že vláda nedopustí, aby ich poškodilo akékoľvek bruselské rozhodnutie. „Štipendijný program bude! S Bruselom sa dohodneme, ale ak nie, zaplatíme to z maďarského rozpočtu,“ dodal Orbán. Zdôraznil že je národným záujmom, aby mladí študovali v zahraničí.

Vzdelávacie inštitúcie, ktoré sú pod kontrolou vládnej strany Fidesz a jej predstavitelia sú členmi nadácií vysokých škôl, podľa rozhodnutia EK nemôžu získať nové granty z programu spolupráce a výmeny vzdelávania Erasmus+ ani z rámcového programu výskumu a inovácií Horizont Europe.

Maďarský minister zodpovedný za územný rozvoj a využitie úniových zdrojov Tibor Navracsics v rozhovore pre komerčnú televíziu RTL povedal, že vláda zváži, či by politici Fideszu nemali vystúpiť z nadácií univerzít.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet