Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pentagón zaznamenal vyše 350 hlásení o výskyte UFO

Približne polovicu prípadov úrady doteraz nevedeli objasniť.

Pentagón zaznamenal vyše 350 hlásení o výskyte UFO
Ilustračná snímka. Foto: news.gallup.com

Od marca roku 2021 dostal americký Pentagón 366 nových hlásení o „neidentifikovaných vzdušných fenoménoch“, známych aj pod skratkou UAP (unidentified aerial phenomena). V dlho očakávanej správe Úradu riaditeľa národnej spravodajskej služby (DNI), zverejnenej vo štvrtok (12. 1.), sa uvádza, že približne polovicu z nich vyhodnotili ako balóny alebo drony.

Úrad pre riešenie anomálií vo všetkých oblastiach (All-domain Anomaly Resolution Office – AARO) zriadený pri ministerstve obrany USA, ktorý má dokumentovať a analyzovať správy o UAP, od vlaňajška katalogizoval celkovo 510 hlásení týkajúcich sa UAP/UFO, informovala v noci na piatok (13. 1.) televízia CNN.

Ozrejmila, že postupne sa napríklad zistilo, že v 26 prípadoch išlo o bezpilotné lietadlá alebo podobné drony. V 163 prípadoch hlásení šlo o balóny alebo „objekty podobné balónom“. A šesť prípadov možno pripísať vtákom, predmetom ako plastové tašky alebo poveternostným javom, uvádza sa v správe DNI.

Približne polovica nových prípadov sa nedala vysvetliť a „zdá sa, že vykazovali neobvyklé letové charakteristiky alebo výkonnosť a vyžadujú si ďalšiu analýzu“, uvádza sa v správe DNI.

V správe určenej pre verejnosť sa uvádza, že pozorovanie UAP ovplyvňuje viacero faktorov, „napríklad počasie, osvetlenie, atmosférické vplyvy alebo presná interpretácia údajov zo senzorov“.

Väčšina nových pozorovaní pochádza od letcov a operátorov amerického námorníctva a vzdušných síl, uvádza sa v správe.

Počet hlásení vzrástol

Nárast počtu nahlásených prípadov „čiastočne spôsobuje lepšie pochopenie možných hrozieb, ktoré UAP môžu predstavovať. Napríklad ohrozenie bezpečnosti letu alebo ako potenciálne platformy protivníka na zber dát,“ uvádza sa v správe. Nárast hlásení spôsobilo aj „zníženie stigmy, ktorá obklopuje nahlasovanie UAP,“ dodala CNN.

Utajenú verzia správy DNI predložili zákonodarcom, ako to ukladá zákon o výdavkoch na obranu, ktorý schválil ešte minulý Kongres.

Na základe požiadaviek Kongresu zverejnila DNI svoju prvú správu o UFO v roku 2021. Úradníci vtedy konštatovali, že neexistujú dôkazy potvrdzujúce mimozemský pôvod objektov alebo lietadlá a zbrane zahraničného protivníka.

AFP podotkla, že nateraz nevysvetlené javy sú pod intenzívnym drobnohľadom amerického ministerstva obrany, amerických spravodajských služieb a Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Nie však zo strachu pred mimozemskými zariadeniami, ale z obavy pred špionážnymi schopnosťami konkurenčných krajín.

UAP „naďalej predstavujú riziko pre bezpečnosť letectva a potenciálnu hrozbu zhromažďovania informácií“ zo strany nepriateľských krajín, uvádza sa v správe DNI.

Aj NASA vlani v júni oznámila začatie niekoľkomesačného vyšetrovania prítomnosti týchto objektov, ktoré sa v zemskej atmosfére pohybujú neobvyklým alebo veľmi rýchlym spôsobom a za súčasného stavu poznania sa nedajú vysvetliť.

AFP poznamenala, že Washington je obzvlášť znepokojený možnosťami Číny, ktorá na špionáž využíva bezpilotné lietadlá alebo iné lietajúce zariadenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet