Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pri Káhire objavili možno vôbec najstaršou a najzachovalejšou múmiu

Múmia má asi 4 300 rokov.

Pri Káhire objavili možno vôbec najstaršou a najzachovalejšou múmiu
Na snímke vedúci archeologického tímu Záhí Hawás vo vnútri novoobjavenej starovekej hrobky. Foto: Ahmed Gomaa/Xinhua News/Profimedia

Egyptológovia odkryli neďaleko Káhiry faraónsku hrobku, pričom v nej objavili múmiu, ktorá by mohla byť vôbec najstaršou a najzachovalejšou, aká sa dosiaľ v Egypte našla. Povedal to vo štvrtok (26. 1.) vedúci archeologického tímu Záhí Hawás, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Múmiu starú asi 4 300 rokov objavili podľa jeho slov na dne 15-metrovej šachty v nedávno odkrytej skupine hrobiek piatej a šiestej dynastie faraónov nájdených neďaleko Džoserovej stupňovitej pyramídy pri Sakkáre. Múmiu muža menom Hekašepes uložili v zapečatenom vápencovom sarkofágu. „Táto múmia by mohla byť najstaršou a najkompletnejšou múmiou dosiaľ nájdenou v Egypte,“ dodal Hawás, ktorý bol v minulosti egyptským ministrom pre pamiatky.

Medzi objavenými hrobkami bola aj jedna patriaca Chnumdžedefovi, ktorý dohliadal na aristokraciu i úradníkov. Bol tiež kňazom počas vlády Venisa, posledného panovníka piatej dynastie faraónov. Vyzdobená je výjavmi z každodenného života.

Ďalšia z nájdených hrobiek zase patrila Merimu, „strážcovi tajomstiev a pobočníkovi veľkého vodcu paláca“.

Egyptológovia objavili aj množstvo sôch vrátane jednej znázorňujúcej muža s manželkou a niekoľkými služobníkmi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet