Na hlavný obsah

Protivládne protesty v Peru sa rozširujú aj do ďalších miest

Vypukli aj v obľúbenom turistickom meste.

Protivládne protesty v Peru sa rozširujú aj do ďalších miest
Protivládne protesty v Peru. Foto: Twitter/Reuters

Protivládne protesty v Peru, ktoré si od svojho vypuknutia pred mesiacom vyžiadali už 47 obetí, sa rozšírili najmä na juhu krajiny. Nepokoje sa v stredu (12. 1.) odohrali aj v turistami obľúbenom meste Cusco, napísala agentúra AP. Najmenej jeden človek tam zomrel a ďalších viac ako 30 utrpelo zranenia.

Protestujúci sa v Cusku pokúsili ovládnuť miestne letisko, kam prichádza množstvo zahraničných turistov. Tí mieria najmä do neďalekého dávneho mesta Inkov Machu Picchu.

Agentúra AP s odvolaním sa na miestnych zdravotníkov napísala, že najmenej 37 civilistov a šesť policajtov utrpelo pri protestoch zranenia. Podľa agentúry AFP sa zranilo policajtov najmenej 19.

Protesty a cestné blokády proti prezidentke Dine Boluarteovej a na podporu zosadeného prezidenta Pedra Castilla zaznamenali v 41 provinciách z celkových 196, najviac práve na juhu andského štátu. V regióne Puno v pondelok (9. 1.) pri protivládnych protestoch zomrelo 18 ľudí, vláda tam vyhlásila zákaz nočného vychádzania.

Demonštrácie v Peru vypukli po zosadení prezidenta Castilla, ktorého z funkcie vlani v decembri odvolal parlament. Castillo sa krátko pred hlasovaním pokúsil parlament rozpustiť a ustanoviť vládu bez kontroly zákonodarcov. Castilla potom zadržali, čelí obvineniu zo vzbury a sprisahania a je vo väzbe.

Demonštrácie požadujú odchod prezidentky Boluarteovej, ktorá bola Castillovou viceprezidentkou a nahradila ho vo funkcii. Protestujúcej prezidentke vyčítajú, že zmenila svoje politické postoje. Chcú tiež okamžité rozpustenie parlamentu.

Boluarteová chce o dva roky skrátiť volebné obdobie parlamentu, ktoré v riadnom termíne končí v roku 2026. Okamžitý odchod z funkcie však odmieta, pretože by to podľa nej vyvolalo v krajine chaos.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet