Na hlavný obsah

Putin verejne kritizoval ministra priemyslu Manturova

Vyčítal mu absenciu zmlúv na obstarávanie lietadiel.

Putin verejne kritizoval ministra priemyslu Manturova
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin verejne pokarhal ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorému vyčítal absenciu zmlúv na obstarávanie civilných a vojenských lietadiel.

Putin sa takto rozhorčil na stredajšom (11. 1.) zasadnutí ruskej vlády, ktoré bolo prvým v roku 2023 a vysielalo sa v ruskej televízii. Vyplýva to zo štvrtkových (12. 1.) správ stanice BBC a denníka The Guardian.

Manturova šéf Kremľa kritizoval niekoľko minút. Obviňoval ho z byrokratických prieťahov pri obstarávaní civilných a vojenských lietadiel. „Trvá to príliš dlho… Čo šaškujete? Kedy sa budú podpisovať zmluvy?“ pýtal sa ministra.

Manturova zároveň Putin viackrát prerušil, keď rozprával o podrobnostiach o obstarávaní lietadiel, vrtuľníkov či lodí. „Tých 700 lietadiel vrátane vrtuľníkov, to musíte riešiť s ministerstvom obrany. Viacero podnikov dosiaľ nedostalo objednávky,“ povedal šéf Kremľa, ktorý inak na zasadnutí chválil ministrov za to, ako sa správajú k hospodárstvu krajiny.

Manturov zastáva predmetný ministerský post už od roku 2012 a je považovaný za lojálneho Putinovi. So šéfom Kremľa v minulosti pravidelne chodieval na zahraničné aj domáce cesty. Vlani v lete bol poverený dohliadaním na ruský zbrojársky priemysel.

Za úlohu to dostal v čase, keď už boli na bojisku na Ukrajine odhalené viaceré nedostatky ruského arzenálu zbraní, uvádza BBC.

Na zasadnutí Putinovi povedal, že jeho ministerstvo začalo v Petrohrade s programom na výrobu motorov do vrtuľníkov, ktoré sa predtým dovážali z Ukrajiny. Putin práve v tejto chvíli reagoval slovami, že všetko to trvá príliš dlho.

Manturov prisľúbil, že v tomto smere so svojimi ekonomickými partnermi spraví čo najviac. Čoraz rozrušenejšiemu Putinovi to však podľa BBC zjavne nestačilo a dodal: „Nie, urobte to do mesiaca. Nerozumiete situácii, v ktorej sa nachádzame? Treba to spraviť do mesiaca, nie neskôr.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet