Na hlavný obsah

Rusko sa snaží o postup smerom na dve mestá v Záporožskej oblasti

Ide o mestá Orichiv a Huljajpole.

Rusko sa snaží o postup smerom na dve mestá v Záporožskej oblasti
Archívna snímka - Ruskí vojaci strážia územie v Záporožskej oblasti utorok 14. júna 2022. Foto: TASR/AP

Ruské jednotky uskutočňujú ofenzívu smerom na dve mestá v ukrajinskej Záporožskej oblasti, kde sa po niekoľkých mesiacoch stagnujúceho frontu boje tento týždeň zintenzívnili. Uviedli to v nedeľu (22. 1.) ruské štátne médiá. Informovala o tom agentúra AFP.

Moskvou dosadený predstaviteľ Záporožskej oblasti Vladimir Rogov uviedol, že sa ofenzívne akcie sústreďujú v okolí dvoch miest. Orichiv, zhruba 50 kilometrov južne od Ukrajincami ovládaného oblastného hlavného mesta Záporožie, a Huljajpole. To sa nachádza ďalej smerom na východ.

„Front sa pohybuje, predovšetkým dvoma smermi – Orichiv a Huljajpole,“ citovali Rogova ruské médiá. Ako dodal, v týchto oblastiach v súčasnosti prebiehajú aktívne boje, pričom iniciatíva je podľa neho v rukách ruských jednotiek.

Ukrajinská armáda v dennom hlásení v nedeľu uviedla, že v Záporožskej oblasti bolo „viac než 15 obcí zasiahnutých delostreleckou paľbou“.

Lokálna ofenzíva zo začiatku týždňa

Začiatkom tohto týždňa Rogov ohlásil „lokálnu ofenzívu“ okolo Orichivu a uviedol, že ruská armáda ovládla dedinu Lobkove blízko rieky Dneper.

V sobotu (21. 1.) ruská armáda uviedla, že jej vojaci uskutočnili „útočné akcie“ v regióne Záporoží a tvrdila, že „zaujali výhodnejšie línie a pozície“, pripomína AFP.

Front na juhu Ukrajiny bol v poslednom čase podstatne pokojnejší než na východe, pričom Moskva sa v novembri stiahla z mesta Cherson.

Zatiaľ čo Rusko ovláda veľké časti juhu Záporožskej oblasti, jej hlavné mesto Záporožie ani severná časť nepadli do rúk ruských síl.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet