Na hlavný obsah

Samosprávy na protest vypnú verejné osvetlenie

Chcú tak vyjadriť nespokojnosť s vládnymi riešeniami.

Samosprávy na protest vypnú verejné osvetlenie
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Samosprávy 30. januára večer vypnú na polhodinu verejné osvetlenie. Vyjadriť tak chcú nespokojnosť s tým, že vláda nerieši ich otázky. Informoval o tom v utorok (24. 1.) podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.

„Ide nám o spoločný cieľ, aby sme upozornili kompetentných, vládu SR, že treba konečne začať riešiť problémy samospráv. Tie sa stretávajú s tým, že im táto vláda zobrala 600 miliónov eur, ale navyše po všetkých prísľuboch o kompenzáciách dosahov obrovského zvýšenia cien elektrickej energie a plynu sa zatiaľ nič nedeje,“ vyhlásil Božik.

Samosprávy podľa jeho tvrdenia nevidia iné východisko, ako začať s nátlakovými akciami, aby sa konečne kompetentní prestali zaoberať sami sebou. Majú začať riešiť problémy občanov, a tým aj samospráv, keďže tie pre občanov zabezpečujú 70 % činností potrebných pre život od narodenia až po smrť.

K vypnutiu verejného osvetlenia na polhodinu sa podľa podpredsedu ZMOS pripoja nielen mestá. Svoju účasť po minulotýždňovom rokovaní na Kysuciach prisľúbili i obce. Ide o prvú z protestných akcií, ktoré samosprávy plánujú zrealizovať. Na ďalších sa dohodnú koncom januára alebo začiatkom februára.

Vládna pomoc

Vláda v novembri 2022 oznámila, že od 1. januára do 31. marca bude cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne bude zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 % z toho preplatiť štát.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pred časom avizovalo, že v kompenzáciách vysokých cien energií v rámci schémy pomoci určenej pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť bude pokračovať aj v roku 2023. O tieto kompenzácie môžu podľa rezortu požiadať aj subjekty verejnej správy. Viaceré aj požiadali už v decembri 2022.

„Okrem uvedenej pomoci však rezort hospodárstva intenzívne hľadal optimálne riešenie pre všetky subjekty verejnej správy. A to v spolupráci s príslušnými rezortmi z hľadiska kompetenčnej príslušnosti jednotlivých subjektov verejnej správy. MH SR aktuálne už predložilo konkrétny návrh na prerokovanie vládou,“ uviedla hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika