Na hlavný obsah

Srbský prezident kritizoval ruské snahy o verbovanie vojakov do vojny na Ukrajine

Táto činnosť je v rozpore so srbskými zákonmi, povedal.

Srbský prezident kritizoval ruské snahy o verbovanie vojakov do vojny na Ukrajine
Foto: TASR/AP

Srbský prezident Aleksandar Vučić kritizoval snahy ruskej Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) skupiny verbovať v Srbsku žoldnierov do vojny na Ukrajine. Táto činnosť je v rozpore so srbskými zákonmi a vzhľadom na ústretový postoj Srbska k Rusku je navyše „neférová“, dodal Vučić podľa agentúry Beta.

Vučić v relácii televízie Happy z pondelkového (16. 1.) večera povedal, že Srbsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá sa nepripojila k sankciám proti Rusku. „Čo to Srbsku robíte, čo vy z Wagnera vyzývate (do vojny), keď je to v rozpore s predpismi? Samozrejme, že to zákon zakazuje,“ povedal srbský prezident. V krajine je podľa neho „mnoho nezodpovedných jedincov“, ktorí by volanie Wagnerovej skupiny mohli vypočuť.

Inzerát, v ktorom ruská žoldnierska skupina hľadala dobrovoľníkov pre vojnu na Ukrajine, sa začiatkom mesiaca objavil v srbskom vydaní ruskej televízie RT (predtým Russia Today). Srbskí pravicoví extrémisti minulý týždeň odhalili v Belehrade nástennú maľbu s emblémom Wagnerovej skupiny, úrady ju vzápätí nechali pretrieť.

Srbský prezident sa tiež posťažoval, že snaha verbovať v Srbsku žoldnierov „nie je fér“ s ohľadom na to, že Srbsko má ťažkosti pre svoje odmietnutiu pripojiť sa k protiruským sankciám. Pripomenul tiež, že Srbsko prijalo „všetkých Rusov“, ktorí po začatí vojny na Ukrajine odišli z vlasti.

Srbskí dobrovoľníci bojujú na Ukrajine

Wagnerovu skupinu založil pred ôsmimi rokmi ruský podnikateľ blízky Kremľa Jevgenij Prigožin. Ochrancovia ľudských práv ju vinia z vojnových zločinov v Sýrii a na východnej Ukrajine, kde žoldnierske jednotky pôsobia od roku 2014. Skupina sa od vlaňajšieho februára tiež zúčastňuje na bojoch v rámci špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva oficiálne nazýva svoju inváziu na Ukrajinu.

Srbskí dobrovoľníci sa v rokoch 2014 a 2015 zapojili do bojov na východe Ukrajiny po boku proruských síl. Nie je však jasné, koľko sa ich zúčastňuje plnohodnotnej ruskej invázie. 

Ruskom dosadený gubernátor Záporožskej oblasti na Ukrajine Jevhen Balickyj (rus. Jevgenij Balickij) minulý týždeň uviedol, že do radov jedného z tu umiestnených práporov vstúpili „dobrovoľníci z bratského Srbska“.

Obavy z prítomnosti wagnerovcov v Srbsku, respektíve ich snáh verbovať v Srbsku a ďalších krajinách žoldnierov, vyjadril počas svojej nedávnej návštevy Belehradu osobitný poradca amerického ministerstva zahraničia Derek Chollet.

Srbsko je kandidátom členstva v Európskej únii, zároveň však udržiava úzku obchodnú a vojenskú spoluprácu s Ruskom. Srbská verejnosť sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z väčšiny priklonila na stranu Moskvy.

Belehrad pod vedením prezidenta Vučiča síce inváziu odsúdil, odmietol sa však podvoliť nátlaku Západu, aby sa pripojil k protiruským sankciám. Priame väzby na Rusko podľa médií udržiavajú v Srbsku niektoré ultrapravicové organizácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet