Na hlavný obsah

Súvislosť medzi mŕtvicou a vakcínou proti covidu? Úrady v USA to preverujú

Ide o vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Súvislosť medzi mŕtvicou a vakcínou proti covidu? Úrady v USA to preverujú
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Americký bezpečnostný monitorovací systém upozornil, že posilňujúca dávka vakcíny proti covidu od amerického výrobcu liekov Pfizer a jeho nemeckého partnera BioNTech by mohla súvisieť s určitým typom mozgovej mŕtvice u starších ľudí.

Podľa tlačovej agentúry Reuters to vyplýva z predbežných údajov, ktoré analyzovali americké zdravotnícke úrady. Iné štúdie však podobný problém nehlásia.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Americká lieková agentúra (FDA) v piatok (13. 1.) informovali o odhalení možného bezpečnostného problému. Ľudia nad 65 rokov mali väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú 21 dní po očkovaní posilňujúcu dávkou Pfizer/BioNTech cievnu mozgovú príhodu.

Cievna mozgová príhoda, ľudovo mozgová mŕtvica, je spôsobená upchatím tepien, ktoré privádzajú krv do mozgu.

FDA a CDC zároveň upozornili, že ďalšie veľké štúdie aj záznamy z iných krajín tento bezpečnostný problém neodhalili. Celá záležitosť podľa nich vyžaduje ďalšie šetrenie. O podobných prípadoch mŕtvic neinformovalo ani Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo svojom vyhlásení uviedli, že ich informovali o správach týkajúcich sa možnej súvislosti mozgových príhod u ľudí starších ako 65 rokov s očkovaním ich vakcínou.

„Ani Pfizer, ani BioNTech, ani CDC či FDA neodhalili podobné zistenia v mnohých ďalších monitorovacích systémoch v USA a na celom svete. Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by viedli k záveru, že cievna mozgová príhoda súvisí s používaním vakcín proti covidu od týchto spoločností,“ dodali Pfizer s BioNTechom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet