Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Taiwanský premiér podal demisiu, končí s ním celá vláda

Nového predsedu vlády zatiaľ nevymenovali.

Taiwanský premiér podal demisiu, končí s ním celá vláda
Na ilustračnej snímke vlajka Taiwanu. Foto: Unsplash

Taiwanský premiér Su Čen-čchang vo štvrtok (19. 1.) podal demisiu, spolu s ním skončila celá vláda tejto ostrovnej krajiny. Nového predsedu vlády prezidentka Cchaj Jing-wen zatiaľ nevymenovala, píše agentúra Reuters. Podľa nej sa už dlhší čas očakávali zmeny v zložení vlády.

Premiér a ministri vo svojich funkciách oficiálne skončia, keď budú jasní ich nástupcovia, uviedol hovorca vlády. Prezidentská kancelária chce zloženie nového kabinetu oznámiť po skončení osláv lunárneho Nového roka, ktoré sa začínajú v piatok (20. 1.). Taiwan čakajú na začiatku roka 2024 prezidentské a parlamentné voľby.

Sedemdesiatpäťročný Su pôvodne podal rezignáciu už vlani v novembri po tom, čo jeho Demokratická pokroková strana (DPP) prehrala v komunálnych voľbách. Prezidentka Cchaj ho ale požiadala, aby vo funkcii zostal, a namiesto toho sama odstúpila z čela strany.

Premiérom sa Su Čen-čchang, známy svojimi jadrovými poznámkami a vtipnou prezentáciou na sociálnych sieťach, stal v januári 2019. Stál tiež pri zrode DPP v roku 1986. Vo funkcii premiéra opakovane kritizoval Čínu.

Vlani v auguste ju označil za „zlého suseda“ v nadväznosti na rozsiahle vojenské cvičenie čínskej armády, ktorým Peking reagoval na návštevu vtedajšej predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na ostrove. Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet