Na hlavný obsah

Trumpove firmy dostali pokutu vo výške 1,6 milióna dolárov

Za daňové podvody.

Trumpove firmy dostali pokutu vo výške 1,6 milióna dolárov
Bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Dvom firmám bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uložil súd v New Yorku pokutu vo výške spolu 1,6 milióna dolárov (asi 1,47 milióna eur) za to, že ich manažéri sa 15 rokov vyhýbali plateniu daní z príjmu a namiesto si zariadili štedré bonusy. Vyplýva to zo správ agentúry AP a televízie NBC News.

Americká tlačová agentúra však pripomína, že takáto pokuta, ktorá nedosahuje ani cenu apartmánu v mrakodrape Trump Tower na newyorskej Piatej Avenue, môže sotva výraznejšie zasiahnuť Trumpovo podnikateľské impérium s celkovou hodnotou v miliardách dolárov.

Pokuta patrila k možným trestom, ktoré mohol sudca uložiť Trump Corp. a Trump Payroll Corp. Tie sú dcérskymi spoločnosťami Trump Organization. V prípade išlo o dovedna 17 porušení zákona o daniach vrátane sprisahania a falšovania obchodných záznamov.

V prípade obvinili jedinú osobu, a to 75-ročného bývalého finančného riaditeľa spoločnosti Allen Weisselberg. Ten priznal vinu ešte v auguste a stal sa hlavným svedkom prokuratúry, keď popísal spôsob, akým sa spolu s manažérmi vyhýbal plateniu daní.

Získal takto 1,76 milióna dolárov (asi 1,62 milióna eur) v nepriamych výhodách. Zabezpečil pre seba napríklad bývanie zdarma, luxusné autá či štipendiá na súkromných školách pre svoje vnúčatá.

Weisselberga poslal súd za mreže na päť mesiacov. Ak by sa nebol priznal, mohol dostať aj 15 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet