Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ukrajina je najväčším mínovým poľom na svete, tvrdí Šmyhaľ

Zamínovaných je asi 40 percent územia Ukrajiny.

Ukrajina je najväčším mínovým poľom na svete, tvrdí Šmyhaľ
Archívna snímka ukrajinského vojaka, ktorý odstreľuje raketu. Foto: TASR/AP

Vojna, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine, vytvorila v tejto krajine mínové pole s rozlohou 250 000 kilometrov štvorcových. Tvrdí ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

„Je to v súčasnosti najväčšie mínové pole na svete,“ povedal Šmyhaľ juhokórejskej tlačovej agentúre Jonhap v rozhovore, ktorý vyšiel v nedeľu (8. 1.).

Rozsah zamínovaných oblastí zodpovedá vyše 40 percentám celkovej územnej rozlohy Ukrajiny. „Nielenže to ľuďom sťažuje cestovanie, ale spôsobuje aj veľké ťažkosti v poľnohospodárstve, ktoré je jedným z našich hlavných priemyselných odvetví,“ spresnil Šmyhaľ.

Vojna Ruska proti Ukrajine zasiahla najviac a najhorším spôsobom obytné oblasti obývané civilmi. „Rusko cieli na infraštruktúru v husto obývaných oblastiach,“ povedal predseda ukrajinskej vlády pre Jonhap.

„Navyše, cieľmi okupanta sa stali aj priemyselné objekty, napríklad chemické továrne, oceliarne či dopravná infraštruktúra,“ doplnil Šmyhaľ.

Námestník ukrajinského ministra vnútra Jevhen Jenin koncom roka uviedol, že od začiatku vojny z konca februára 2022 dostalo na Ukrajine zásah viac ako 700 zariadení kritickej infraštruktúry. Ide napríklad o plynovody, elektrické rozvodne či mosty.

„Vo všeobecnosti máme na Ukrajine informácie o viac ako 35.000 objektoch poškodených v dôsledku ruských útokov,“ povedal Jenin koncom decembra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet