Na hlavný obsah

Pri útoku v kostoloch na juhu Španielska zomrel muž, ďalší utrpeli zranenia

Prokuratúra vyšetruje útok ako terorizmus.

Zatiaľ neznámy muž v stredu (25. 1.) večer zaútočil v najmenej dvoch kostoloch na juhu Španielska, jedného človeka zabil a ďalších štyroch ľudí zranil. Píšu španielske médiá. Prokuratúra potvrdila agentúram AFP a Reuters, že útok vyšetrujú ako možný teroristický čin.

Muž, ktorého polícia zadržala, použil samurajský meč. O život prišiel podľa médií kostolník a medzi zranenými je aj jeden kňaz. Podľa denníka El País úrady čin vyšetrujú ako terorizmus.

Podľa agentúry Europa Press muž, ktorého polícia zadržala, útočil v dvoch kostoloch v meste Algeciras v Andalúzii. Útok na najmenej dvoch miestach potvrdila denníku El País aj polícia. Podľa informácií od kňazov, ktoré denník získal, muž útočil v centre mesta.

El País napísal, že prokurátori pri celoštátnom súde Audiencia Nacional, ktorý súdi najzáväznejšie trestné činy, začali zadržaného muža vyšetrovať pre podozrenie z terorizmu. To neskôr súd a prokuratúra potvrdili aj agentúram AFP a Reuters.

Incident opísal denníku El País farár jedného z kostolov, ktorý však nebol počas udalosti prítomný. „Podľa toho, čo mi povedali, prišiel (do kostola) moslim a začal strhávať veci z oltára. Tomu sa snažil okamžite zabrániť kostolník. Prvý útok nožom sa stal v kostole,“ spresnil kňaz.

Kostolník sa snažil utiecť, ale útočník ho dobehol vonku. „Útočník prišiel z kostola svätého Isidora, kde zaútočil na saleziánskeho kňaza, ktorý v ten moment slúžil omšu,“ dodal farár.

Podľa denníka El Mundo je útočník marockého pôvodu. O pravdepodobnom marockom pôvode píše aj denník El País, podľa ktorého zadržaný nemal doklady.

Od činu sa dištancovala miestna moslimská komunita. Predseda krajskej rady Andalúzie Juan Manuel Moreno čin odsúdil. „Neznášanlivosť nikdy nebude mať miesto v našej spoločnosti,“ uviedol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet