Na hlavný obsah

V Mexiku začal platiť úplný zákaz fajčenia na verejných miestach

Zákaz sa týka aj reklám na tabakové výrobky.

V Mexiku začal platiť úplný zákaz fajčenia na verejných miestach
Ilustračná snímka. Foto: Twitter

V Mexiku v nedeľu (15. 1.) vstúpil do platnosti úplný zákaz fajčenia na verejných miestach. Informovala o tom stanica BBC, podľa ktorej má táto stredoamerická krajina teraz jedny z najprísnejších protifajčiarskych pravidiel na svete.

Okrem uzavretých miest, ako sú reštaurácie či prostriedky hromadnej dopravy, nesmú oddnes Mexičania fajčiť ani na záhradkách podnikov, na plážach, v parkoch, v práci, na štadiónoch, v hoteloch alebo na zastávkach. Úplný zákaz sa týka aj reklám na tabakové výrobky, a to vrátane internetu či obchodov, kde sa nesmú vystavovať.

Krok, ktorý Mexiko prvýkrát schválilo už v roku 2021, privítala Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO). Užívanie tabaku je podľa nej najčastejšou príčinou úmrtí na svete, ktorým možno predchádzať. Na americkom kontinente si podľa nej užívanie tabaku každoročne vyžiada takmer milión úmrtí. Či už v dôsledku priamej konzumácie, alebo pasívneho fajčenia.

Prísne pravidlá v Mexiku kritizujú niektorí fajčiari, podľa ktorých budú môcť ľudia prakticky fajčiť len v súkromí domova. Ďalší kritici spochybnili, do akej miery budú nové pravidlá vymožiteľné. Ich obavy podľa BBC súvisia najmä s korupciou v Mexiku a prácou policajtov, ktorí môžu fajčenie na verejnosti brať ako zámienku pre branie úplatkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet