Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V sankciách proti Rusku treba pokračovať, tvrdí Káčer

A to dovtedy, kým bude predstavovať hrozbu pre demokratickú Európu.

V sankciách proti Rusku treba pokračovať, tvrdí Káčer
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Foto: TASR

V sankciách proti Rusku treba pokračovať, kým bude predstavovať hrozbu pre demokratickú Európu. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

„V sankciách treba pokračovať nielen dovtedy, kým Ukrajina bude slobodná, ale dokiaľ Rusko bude predstavovať hrozbu demokratickej Európe,“ vysvetlil. Zrejme to podľa neho nebude krátkodobý proces.

„Musíme sa pripraviť aj na eventualitu akejsi novej železnej opony,“ povedal. Slovensko podľa neho musí urobiť všetko preto, aby bolo na správnej strane.

Sankcie sa podľa neho ešte môžu sprísniť. „Môžu to byť ďalšie ekonomické sankcie, embargo na ďalšie osoby či ďalšie zmrazenie aktív Ruska. V prvom rade však ekonomická blokáda takého typu, aby Rusko nemohlo disponovať technológiami, ktoré mu umožňujú ďalej živiť tento konflikt,“ priblížil Káčer.

Dôležité je tiež podľa neho dôsledné odrezanie sa od akýchkoľvek zvyškov ekonomickej závislosti od Ruska. „To znamená kompletne diverzifikovať zdroje ropy, plynu a jadrovej energie. Rusko v tomto musí ostať izolované,“ spresnil.

Dodal, že Slovensko by mohlo byť do jedného až dvoch rokov nezávislé v akýchkoľvek strategických zdrojoch.

Rusko podľa neho konflikt prehráva

Je podľa neho evidentné, že Rusko sa nevzdáva, jeho vojenské úspechy však označil za pochybné. „Až by som povedal, že Rusko tento konflikt prehráva. Čo ho môže doviesť k situácii, ako sa dostať z toho von bez straty tváre,“ skonštatoval.

Podotkol, že Rusko sa dostáva do čoraz väčšej izolácie. „Jeho spojencami ostávajú len krajiny ako Irán, Severná Kórea a niektoré zúfalé malé svetové diktatúry,“ ozrejmil.

Rok 2023 bude podľa neho pre Rusko veľkou vnútornou krízou. „Čo to znamená, nevieme povedať. Treba, aby sme boli pripravení aj na eskaláciu konfliktu zo strany Ruska,“ uviedol.

V istých častiach Ukrajiny podľa neho boje môžu trvať dlho a konflikt sa môže dostať do kategórie zmrazených. „Verím Ukrajine, že aj s našou podporou si dokáže ochrániť svoju slobodu,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet