Na hlavný obsah

Výbuch plynovodu v Litve zrejme spôsobila technická chyba

Podľa prevádzkovateľa nešlo o sabotáž.

Zamestnanci opravujú plynovod po výbuchu neďalekej dediny Valakeliai na severe Litvy.
Zamestnanci opravujú plynovod po výbuchu neďalekej dediny Valakeliai na severe Litvy.Foto: TASR/AP

Výbuch plynovodu na severe Litvy spôsobila s najväčšou pravdepodobnosťou technická porucha, uviedol v sobotu (14. 1.) šéf miestnej sústavy plynovodov. Informuje o tom agentúra AP.

„Jednou z (možných príčin) explózie boli defekty vo zvare potrubia, ale vyšetrovanie poskytne všetky odpovede v priebehu niekoľkých dní,“ povedal Nemunas Biknius, šéf spoločnosti AB Amber Grid, ktorá plynovod prevádzkuje. „Nemyslím si, že ide o nejaký druh úmyselnej činnosti. Myslím si, že ide o nehodu,“ dodal.

Po výbuchu v piatok (13. 1.) večer plamene šľahali do výšky 50 metrov. Nevyžiadal si žiadne obete, ale 250 obyvateľov neďalekej dediny Valakeliai preventívne evakuovali. Požiar sa podarilo uhasiť do polnoci a v sobotu ráno sa obyvatelia mohli vrátiť. Zároveň sa začali práce na oprave poškodeného potrubia.

Plynovod prepravuje plyn z baltského prístavu Klaipeda v Litve do susedného Lotyšska. V reakcii na inváziu na Ukrajinu Litva v apríli 2022 úplne prerušila dovoz ruského plynu.

Teraz ho dováža prostredníctvom terminálu na kvapalný zemný plyn v Klaipede, ktorý v rámci diverzifikácie dodávok postavili pred 10 rokmi. Kapacita terminálu presahuje potreby Litvy a umožňuje dodávky do susedných krajín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet