Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zľava 10 % za účasť v parlamentných voľbách? OĽANO pripravilo novelu zákonu

Zmeny chcú aj v miestnych referendách.

žena vhadzuje hlasovací lístok do volebnej urny
Ilustračná snímka.Foto: ČTK/Ondřej Deml

Odmena za účasť na parlamentných voľbách formou zľavy 10 % z poplatkov štátu či zníženie kvóra pri miestnom referende. To sú niektoré z cieľov novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci za OĽANO.

Poslanci tiež navrhujú znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do NR SR a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno percento, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou či zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov do domácností aj vo voľbách do orgánov samosprávy.

Súčasťou novely je aj návrh zrušiť povinnosť poskytovať transparentný účet pre banky, ktoré nevedú platobné účty spotrebiteľom. Znížiť tiež chcú hranicu získaných hlasov pre aktívnu žalobnú legitimáciu neúspešného kandidáta vo voľbách do orgánov samosprávy z 10 % platných hlasov na päť percent.

Návrh odmeňovať voliča vo voľbách do NR SR formou zľavy z poplatkov platených štátu vychádza z predvolebnej ankety hnutia OĽANO. V nej sa podľa poslancov 78 % zúčastnených obyvateľov vyjadrilo, že podporuje túto myšlienku.

Zároveň argumentujú, že návrh je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Aplikáciu v praxi má upraviť osobitný zákon. Zľava by sa mala týkať len fyzických osôb – nepodnikateľov. Potvrdenie o účasti by mala vydávať okrsková volebná komisia voličovi na požiadanie.

Miestne referendá

Zľavy by sa mali týkať napríklad služieb ako osvedčovanie odpisov či podpisov. Takisto výpisu z listu vlastníctva, kópie katastrálnej mapy, vydávania občianskych preukazov, cestovných pasov, zbrojných preukazov či vydávania stavebného povolenia.

Poslanecký návrh by menil aj zákon o obecnom zriadení a ďalšie súvisiace normy. Miestne referendum v obci by sa po novom vyhlasovalo, ak by sa pod petíciu podpísalo aspoň 20 % voličov, v súčasnosti je to 30 percent. Výsledky referenda by platili v prípade účasti aspoň štvrtiny voličov, teraz je to polovica.

V prípade Bratislavy by výsledok miestneho referenda nahrádzal rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ak by sa na ňom zúčastnilo aspoň 25 % voličov, v súčasnosti je to polovica. V Košiciach by sa vyhlásilo referendum, ak by sa pod petíciu podpísalo aspoň 20 % voličov, teraz je to 30 percent.

Referendum v samosprávnom kraji by sa podľa návrhu vyhlásilo, ak by o to petíciou požiadalo aspoň 10 % voličov. V súčasnosti treba 30 percent. Výsledky referenda by platili, ak by sa na ňom zúčastnila aspoň štvrtina voličov, teraz treba polovicu.

Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2023.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko